Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


3 απαντήσεις

    Τα βασικά (μέρος 5)

    avatar
    Canello
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 255
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2010

    Τα βασικά (μέρος 5) Empty Τα βασικά (μέρος 5)

    Δημοσίευση  Canello Παρ 27 Ιαν - 8:16:33

    Τα βασικά (μέρος 5) BookBig Τα βασικά (μέρος 5) BookBigCanello


    -ποια είναι η διαφορά του να είσαι αστείος από το να έχεις χιούμορ.Γιατί το πρώτο δεν οδηγεί πουθενά ενώ το δεύτερο είναι γοητευτικό.

    Αστείος είναι αυτός που κάνει τους άλλους να γελάνε.Το να έχεις χιούμορ σημαίνει να μπορείς να δεις τα πράγματα από μία άλλη οπτική γωνία απ'ότι η πλειοψηφία.
    Το να είσαι αστείος συνήθως δε δημιουργεί έλξη. Το να έχεις χιούμορ είναι ελκυστικό.
    Ο αστείος δημιουργεί το γέλιο στους άλλους χωρίς ο ίδιος να το καταλαβαίνει και αυτή η άγνοια ρίχνει την αξία του με αποτέλεσμα να χάνει έλξη. Ή ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να δημιουργήσει γέλιο στους άλλους, γεγονός που τον κάνει να φαίνεται ότι αποζητά κατά κάποιον τρόπο την αποδοχή τους ή την εύνοιά τους, γεγονός που επίσης ρίχνει την αξία του.
    Αυτός που έχει χιούμορ αντιθέτως δεν προσπαθεί να δημιουργήσει γέλιο στους άλλους. Απλά τα λόγια του, οι πράξεις του, η συμπεριφορά του και η αντίληψή του για τα πράγματα γίνονται με τέτοιο τρόπο που να ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ τον ΙΔΙΟ. Και ακριβώς ο τρόπος που βλέπει τα πράγματα και τον κάνει να 'διασκεδάζει', είναι αυτό ακριβώς που οι άλλοι εκλαμβάνουν σαν αίσθηση του χιούμορ. Και αυτό είναι ελκυστικό.

    -τύποι χιούμορ και πώς να τους χρησιμοποιήσεις.

    Υπάρχουν τρεις μεγάλες κατηγορίες χιούμορ, λεκτικό, οπτικό και φυσικό. Το λεκτικό χιούμορ αναφέρεται σε αστεία, υπερβολές, λογοπαίγνια, ατάκες. Το οπτικό χιούμορ προέρχεται από την εφμάνισή σου και τις εκφράσεις σου, το πώς δηλαδή σε βλέπει η κοπέλα. Το φυσικό χιούμορ προέρχεται από τις πράξεις σου. Θα πω μερικά παραδείγματα. Λεκτικό χιούμορ είναι μία ατάκα που θα πεις, αν ας πούμε προσπαθήσει να σε προσβάλλει της απαντάς ''συμπεριφέρεσαι σε όλους έτσι ή μόνο σε αυτούς που γουστάρεις;''. Οπτικό χιούμορ>> αστείες εκφράσεις, πιάνουν καλά αν μπορείς να τις υποστηρίξεις με το γενικότερο χαρακτήρα σου και είναι χρήσιμες για να σπάσει ο πάγος. Θυμάμαι ένα πολύ καλό pua που όταν ξέμενε από πράγματα να πει έκανε αστείες γκριμάτσες στις κοπέλες κι αυτές γελούσαν. Απλά αυτό πρέπει να το υποστηρίζεις. Φυσικό χιούμορ. Δουλεύει καλά μέσα στο σετ σαν πρόκληση. Π.χ. λες 'κολώνω να κάνω το τάδε πράγμα;', 'κοίτα τώρα τι θα κάνω...' και κάνεις κάτι τολμηρό και αστείο.
    Το χιούμορ δε μαθαίνεται καλλιεργείται.
    Η βάση του είναι το πόσο άνετα και καλά νιώθεις με τον εαυτό σου. Όσο πιο καλά αισθάνεσαι τόσο λιγότερο σοβαρά θα παίρνεις τα πράγματα που γίνονται γύρω σου και τόσο πιο 'αστεία' θα σου φαίνεται η πραγματικότητα των άλλων. Και αυτό ανεβάζει το επίπεδο σου. Κάτι που δημιουργεί τις βάσεις για την ανάπτυξη αίσθησης του χιούμορ.


    -Ποια είναι τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε για να δημιουργήσουμε έλξη,είναι πάνω από 10!Πληθώρα από τεχνικές και τακτικές για να δημιουργήσεις έλξη σε μια γυναίκα κατευθείαν αφού πιάσεις κουβέντα μαζί της.

    Ρουτίνες, ιστορίες, τεστάκια, αστεία, disqualifiers, cold readings, push pulls, παρερμηνεία, κιναισθησία, υποκοριστικά, προβολή γεγονότων του μέλλοντος, πειράγματα, παιχνίδια ρόλων...

    -τρόποι να μην ξεχνάς αυτές τις τεχνικές,έτσι ώστε να ξέρεις πάντα τι πρέπει να πεις και να κάνεις.

    1. Χρησιμοποιείς σκονάκι. Έτσι κάναμε παλιά και το είχαμε στην κωλότσεπη.
    2. Ένα βήμα κάθε φορά. Τη μία μέρα που βγαίνεις έξω εξασκείς την τάδε ρουτίνα. Την άλλη το τάδε cold reading κοκ. Σύντομα θα δεις ότι θα
    σου έρχονται αυτόματα στο μυαλό.

    -πώς να αποφύγεις τις άκομψες παύσεις και τη βαρετή συζήτηση.3 τεχνικές που θα σου εγγυηθούν ενδιαφέρουσες και ενθουσιώδεις συζητήσεις.

    Ρουτίνα παύσης. Πριν βγεις έξω καθόρισε μία ρουτίνα παύσης. Αυτη μπορεί να είναι μία ατάκα ''τρελαίνομαι για τις φάσεις αμηχανίας...μ'αρέσει όταν δεν έχουμε κάτι να πούμε και απλά κοιτιόμαστε...καταλαβαίνω πολλά πράγματα για τον άλλο όταν δε μιλάει...για σένα ας πούμε κατάλαβα...' κλπ
    ή ''άσχετο, το ήξερες ότι οι γυναίκες βλέπουν πιο πολύ λαζόπουλο παρα οι άντρες;'' ή απλά ''μ'αρέσει ο τρόπος που με κοιτάς''...άπειρα παραδείγματα. Απλά βάλε ένα στο μυαλό σου για τις περιπτώσεις αμηχανίας.


    Αυτά...


    Canello
    elsint
    elsint
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 599
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
    Τόπος : αθηνα

    Τα βασικά (μέρος 5) Empty Απ: Τα βασικά (μέρος 5)

    Δημοσίευση  elsint Παρ 27 Ιαν - 11:43:16

    ειναι πολυ καλο κανελο πραγματικα και βοηθητικο
    αλλα θα μου επιτρεψεις μια μικρη ενσταση (μπορει να οφειλεται και στο οτι δεν το επιασα σωστα)
    που προερχεται κυριως με τις ενασχολισεις μου,που βασιζονται στο χιουμορ
    το να κανει κανεις γκριματσες αυτο που στο θεατρο λεμε μουτες ,ειναι ευτελες ειδος και απυθυνεται σε χαμηλο iQ ,μη παιπεδευμενα ατομα η μικρης ηλικιας.πχ κανει απειρες γκριματσες ο τσιβιλικας που δεν εχει εργα να στηριχτει η ο σεφερλης που απευθυνεται μεχρι 6 χρονων ηλικιας ατομα


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την elsint στις Παρ 27 Ιαν - 11:43:57, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ενα γραμματακι)
    avatar
    Canello
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 255
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2010

    Τα βασικά (μέρος 5) Empty Απ: Τα βασικά (μέρος 5)

    Δημοσίευση  Canello Παρ 27 Ιαν - 11:56:11

    elsint έγραψε:ειναι πολυ καλο κανελο πραγματικα και βοηθητικο
    αλλα θα μου επιτρεψεις μια μικρη ενσταση (μπορει να οφειλεται και στο οτι δεν το επιασα σωστα)
    που προερχεται κυριως με τις ενασχολισεις μου,που βασιζονται στο χιουμορ
    το να κανει κανεις γκριματσες αυτο που στο θεατρο λεμε μουτες ,ειναι ευτελες ειδος και απυθυνεται σε χαμηλο iQ ,μη παιπεδευμενα ατομα η μικρης ηλικιας.πχ κανει απειρες γκριματσες ο τσιβιλικας που δεν εχει εργα να στηριχτει η ο σεφερλης που απευθυνεται μεχρι 6 χρονων ηλικιας ατομα

    Συμφωνώ και πραγματικά δεν είναι το στυλ μου. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι το έχω δει να πιάνει σε πολύ όμορφες γυναίκες (κι όχι απαράιτητα χαζές). Όχι από εμένα, από άτομα που είναι στο χαρακτήρα τους να εκφράζονται με αυτό τον τρόπο και είναι αυτό που λέμε congruent, εναρμονισμένη δηλαδή η εξωτερική τους συμπεριφορά με την εσωτερική τους κατάσταση. Αν το κάνεις (οτιδήποτε κι αν κάνεις) με σκοπό να πάρεις μία συγκεκριμένη αντίδραση από μία γυναίκα δε θα πιάσει. Αυθεντικός είναι αυτός που ό,τι κάνει το κάνει επειδή βγαίνει από μέσα του. Αν αυτό σου βγαίνει οκ, αν όχι τότε μην το κάνεις.

    Καλό παιχνίδι σήμερα Παρασκευή βράδυ!

    Canello
    elsint
    elsint
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 599
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2011
    Τόπος : αθηνα

    Τα βασικά (μέρος 5) Empty Απ: Τα βασικά (μέρος 5)

    Δημοσίευση  elsint Παρ 27 Ιαν - 12:08:53

    Canello έγραψε:
    elsint έγραψε:ειναι πολυ καλο κανελο πραγματικα και βοηθητικο
    αλλα θα μου επιτρεψεις μια μικρη ενσταση (μπορει να οφειλεται και στο οτι δεν το επιασα σωστα)
    που προερχεται κυριως με τις ενασχολισεις μου,που βασιζονται στο χιουμορ
    το να κανει κανεις γκριματσες αυτο που στο θεατρο λεμε μουτες ,ειναι ευτελες ειδος και απυθυνεται σε χαμηλο iQ ,μη παιπεδευμενα ατομα η μικρης ηλικιας.πχ κανει απειρες γκριματσες ο τσιβιλικας που δεν εχει εργα να στηριχτει η ο σεφερλης που απευθυνεται μεχρι 6 χρονων ηλικιας ατομα

    Συμφωνώ και πραγματικά δεν είναι το στυλ μου. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι το έχω δει να πιάνει σε πολύ όμορφες γυναίκες (κι όχι απαράιτητα χαζές). Όχι από εμένα, από άτομα που είναι στο χαρακτήρα τους να εκφράζονται με αυτό τον τρόπο και είναι αυτό που λέμε congruent, εναρμονισμένη δηλαδή η εξωτερική τους συμπεριφορά με την εσωτερική τους κατάσταση. Αν το κάνεις (οτιδήποτε κι αν κάνεις) με σκοπό να πάρεις μία συγκεκριμένη αντίδραση από μία γυναίκα δε θα πιάσει. Αυθεντικός είναι αυτός που ό,τι κάνει το κάνει επειδή βγαίνει από μέσα του. Αν αυτό σου βγαίνει οκ, αν όχι τότε μην το κάνεις.

    Καλό παιχνίδι σήμερα Παρασκευή βράδυ!

    Canello

    ναι αυτο ειναι σωστο,οτι ειναι αυθεντικο ειναι παντα μεσα στην καρδια ολων
    και συμφωνω με αυτα που συμπληρωσες ,ισως και κατι ακομη οι γκριματσες αν στηριζονται και με αλλα εκφραστικα μεσα να ειναι μεσα σε ενα πλαισιο γενικου χιουμορ μια μικρη πινελια
    avatar
    killbill


    Αριθμός μηνυμάτων : 49
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2011

    Τα βασικά (μέρος 5) Empty Απ: Τα βασικά (μέρος 5)

    Δημοσίευση  killbill Κυρ 26 Φεβ - 8:02:57

    τα βασικα πρεπει να ειναι και μπροστα μπροστα ,οχι το νουμρο 1 στην 3 σελιδα και το νουμερ 4 στην 5 ...

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 4:20:12