Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΙΛΙ

    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΙΛΙ Empty ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΙΛΙ

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Σαβ 7 Ιουν - 23:35:16

    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΙΛΙ


    Αγαπητέ φίλε,

    Πολλοί άντρες, κυρίως νεαρής ηλικίας αλλά ακόμα και ώριμης, αντιμετωπίζουν
    δυσκολίες στο να προχωρήσουν στο πρώτο φιλί με μια γυναίκα. Μπορεί να είναι
    σε θέση να κάνουν κάποια να βρίσκει πολύ ευχάριστη την παρέα τους, και
    να τους στέλνει όλα τα σήματα για να προχωρήσουν, αλλά αυτοί εκεί κολλάνε,
    κι έτσι τελικά μπαίνουν στην κατηγορία του φίλου.

    Ένας λόγος γι` αυτό είναι ίσως το ότι δεν ξέρουν να αναγνωρίζουν αυτά τα σήματα.

    Αλλά κατά τη γνώμη μου ο κυριότερος λόγος γι` αυτό είναι πως δίνουν στο φιλί
    ΕΞΕΧΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. Υπάρχουν άντρες που κανονίζουν να βγουν με κάποια,
    και πριν πάνε στο ραντεβού σκέφτονται διαρκώς "Πως θα της το φέρω; Θα της αρέσω
    αρκετά ώστε να θέλει; Κι αν με αφήσει θα της αρέσει; Άραγε φιλάω καλά;"
    Έτσι μας εκπαιδεύει η κοινωνία να πιστεύουμε. Λες και, όταν σε φιλάει μια γυναίκα,
    αυτό σημαίνει πως τελείωσε, θα κοιμηθείς και μαζί της. Ή αντιστρόφως, αν δεν σε φιλήσει,
    σημαίνει πως η πόρτα για το κρεβάτι της είναι κλειστή.

    Ακόμα χειρότερα, σύμφωνα με τους κανόνες του ραντεβού, το φιλί δίνεται συγκεκριμένη
    ώρα: στο τέλος. Έχω ακούσει και κάτι βλακείες ότι αυτό γίνεται μόνο στο τέλος του τρίτου
    ραντεβού!

    Όχι, όχι και πάλι ΌΧΙ ! Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει.
    Μπορείς να φιλήσεις κάποια οποιαδήποτε στιγμή (οκ, εκτός από την αρχή-αρχή της
    γνωριμίας), και σίγουρα όχι μόνο μία φορά κατά την διάρκεια της συνάντησής σας.

    Μια διευκρίνηση σχετικά με το τι εννοώ φιλί: μιλάμε για το να ακουμπήσεις τα χείλη σου
    στα δικά της. Δεν εννοώ το φιλί όπου δένετε τις γλώσσες σας κόμπο.( Εκεί ναι, όντως,
    σίγουρα είσαι πολύ κοντά στα σεντόνια της.) Το απλό φιλί δεν είναι τίποτα άλλο
    από μια ΛΙΓΟ πιο φιλική και ζεστή κίνηση προς μια γυναίκα (είπα: προς μια γυναίκα),
    ίσης βαρύτητας με το αν της έκανες λίγο μασάζ στον αυχένα.
    Όμως τα απλά φιλιά αποτελούν την προεργασία για το βαθύ. Κι αν το απλό φιλί σου
    φαίνεται δύσκολο αυτό οφείλεται στο ότι ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ! Με το να
    νομίζεις ότι είναι σπουδαίο πράγμα. Αν όμως το πάρεις στην πλάκα...
    Έχε υπόψη σου πως μια γυναίκα μπορεί να είναι έτοιμη να την φιλήσεις ακόμα και
    μέσα σε λίγα λεπτά από την ώρα που συζητάτε.
    Πως θα το καταλάβεις αυτό;

    Με την εξάσκηση θα βελτιώσεις την ικανότητά σου να αναγνωρίζεις τα σήματα
    αλλά αυτό αφορά το να "μαντεύεις". Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος για όταν θέλεις
    να μάθεις κάτι: ΝΑ ΡΩΤΉΣΕΙΣ !
    Γιατί να προσπαθείς να μαντεύεις όταν μπορείς απλώς να ρωτήσεις; Κι αν μάλιστα
    ξέρεις και να το ρωτάς έξυπνα...

    Ας πούμε λοιπόν πως δεν είσαι σίγουρος αν είναι ή όχι η κατάλληλη στιγμή για να
    κάνεις την κίνησή σου. Της λες: "Τι θα έκανες αν σε φιλούσα τώρα;"
    Πρόσεξε: Δεν ζητάς την άδειά της, δεν την ρωτάς αν θέλει ή όχι, αλλά ούτε και της
    λες ότι σκοπεύεις να το κάνεις. Κάνεις μια υποθετική ερώτηση.
    Εκτός κι αν η απάντησή της είναι με σοβαρό τόνο "Δεν θέλω να το κάνεις", τότε
    μπορείς να προχωρήσεις. Αν δεν σου δώσει σαφή απάντηση δηλαδή, μπορείς να πεις
    "Ας δούμε τι θα γινόταν." και πλησιάζεις τα χείλη σου στα δικά της. Προτείνω να
    ακολουθήσεις την κλασσική τακτική του να καλύψεις το 90% της απόστασης εσύ,
    γιατί αν θέλει να σε φιλήσει θα καλύψει μετά και το 10% μόνη της.

    Αν γυρίσει το κεφάλι της σε άλλη μεριά, τότε έχεις δύο επιλογές:
    -Να κάνεις πίσω.
    -Να ξαναδοκιμάσεις, πιάνοντάς τρυφερά το σαγόνι της για να ξαναστρέψεις το κεφάλι της
    προς εσένα. Αν δεν προβάλει αντίσταση, τότε μπορείς να την φιλησεις. Αυτό είναι για
    κάπως προχωρημένους.

    Θα μου πεις πως, και στις δύο περιπτώσεις, αν δεν δεχτεί το φιλί θα επέλθει αμηχανία
    και θα χαλάσει η ατμόσφαιρα. Ασφαλώς. Έτσι θα γίνει αν εσύ αρχίσεις να απολογείσαι για
    την κίνησή σου λέγοντας "Εε,... συγγνώμη, δεν εννοούσα... δεν ήθελα να σε κάνω να νιώσεις
    δύσκολα... ε...εγώ..."

    Αν όμως εμπεδώσεις μια αρχή που λέει "ΔΕΝ απολογούμαι για τις επιθυμίες μου ως άντρας,
    γιατί είμαι ΑΝΤΡΑΣ !"...

    ...τότε μόλις δεις ότι δεν πλησιάζει να σε φιλήσει κι εκείνη, κάνεις ήρεμα πίσω και της λες
    "Χμ. Έμοιαζες να το είχες ανάγκη." (χαχαχα)
    Και συνεχίζεις την συζήτηση από εκεί που μείνατε, σαν να μην έγινε τίποτα.
    Να θυμάσαι: Αν δεν το κάνεις θέμα, δεν θα υπάρξει θέμα. ΕΣΥ κρατάς το τιμόνι.

    Τρόποι για να φέρεις στη συζήτηση το θέμα του φιλιού υπάρχουν πολλοί. Υπάρχουν και
    μοτίβα που περιγράφουν τον τρόπο που νιώθει μια γυναίκα όταν φιλάει κάποιον, οπότε εκεί της
    αυξάνεις την επιθυμία να συμβεί,
    (Kiss patterns "...και νιώθεις αυτό το κύμα ενέργειας να σε διαπερνά σαν ηλεκτρικό ρεύμα,
    ξαφνικά όλα γύρω σου σαν να θολώνουν και νιώθεις το σώμα σου ανάλαφρο...")
    αλλά δεν χρειάζεται να σε μπερδεύω με αυτά τώρα.

    Γενικά, μην παίρνεις το φιλί στα σοβαρά. Πάρτο στην πλάκα. Πχ μπορείς να ρωτήσεις
    κάποια τι χαρακτήρα θέλει να έχει ο άντρας. Και μόλις αρχίσει τα "τρυφερός, δυναμικός,
    αποφασιστικός..." πλησιάζεις να την φιλήσεις. Μάλλον θα δείξει ξαφνιασμένη οπότε
    εσύ λες "Περίεργο. Είπες αποφασιστικός..." Νομίζω το πιάνεις το νόημα. Αν το αντιμετωπίσεις
    σαν παιχνίδι, μια-δύο-τρεις, το πιο πιθανό είναι να φιληθείτε "για πλάκα".

    Φιλικά,

    Σπύρος Κόντης

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 2:04:37