Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


    «Ο ΦΙΛΟΑΓΝΟΗΤΗΣ ΔΟΥΛΕΨΕ !»

    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    «Ο ΦΙΛΟΑΓΝΟΗΤΗΣ ΔΟΥΛΕΨΕ !» Empty «Ο ΦΙΛΟΑΓΝΟΗΤΗΣ ΔΟΥΛΕΨΕ !»

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Σαβ 7 Ιουν - 23:38:52

    «Ο ΦΙΛΟΑΓΝΟΗΤΗΣ ΔΟΥΛΕΨΕ !»


    Αγαπητέ φίλε,


    Αρκετές φορές λαμβάνω γράμματα σχετικά με το τι μπορεί να κάνει κανείς
    όταν μια γυναίκα λέει πως δεν μπορεί να είναι μαζί σου επειδή είναι ερωτευμένη
    με κάποιον άλλον, με τον οποίο όμως δεν έχει σχέση !

    Σε βγάζει απ`τα ρούχα σου έτσι;

    Προκειμένου να αντιμετωπιστεί κάτι παρόμοιο, χρειάζονται 2 πράγματα:
    Πρώτον, να είσαι σταθερά γειωμένος στην δική σου πραγματικότητα, δηλαδή στο
    τι είναι αυτό που θέλεις εσύ από εκείνην, και να δείξεις πως είσαι έτοιμος να φύγεις
    αν δεν συμβεί αυτό που επιθυμείς.
    Δεύτερον, να της παρουσιάσεις ταυτόχρονα μια εκδοχή των πραγμάτων που δεν
    είχε η ίδια σκεφτεί, δείχνοντάς της τι έχει να κερδίσει αν μείνει μαζί σου, και πως
    θα το χάσει για πάντα, αν δεν φερθεί λογικά.

    Παρακάτω βάζω μια πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά ενός μέλους του
    Φόρουμ της Έλξης.


    ΓΡΑΜΜΑ ΜΕΛΟΥΣ

    *****************************************************************************************************

    "Με μια καινούργια κοπέλα που βγαίναμε εδώ κα μια βδομάδα βγήκα για ποτό
    και έγινε το εξής:

    Απο την αρχή της βραδιάς φαινόταν σκεφτική και μου προτεινε αντί να πάμε σε
    club να διασκεδάσουμε να πάμε κάπου ήσυχα για να "μιλήσουμε".
    Δεν έδωσα σημασία και τελικά πήγαμε στο club που ειχαμε πει. Αφού της έφτιαξα
    την διάθεση , μου λέει κάποια στιγμή:

    Αυτή: -Ξέρεις όταν βρεθήκαμε ήθελα κατι να σου πώ κάποια πράγματα , αλλα τώρα
    έτσι όπως με έκανες το μετάνιωσα.
    Εγώ : -Τι πραγμα ?
    Αυτή: Να, ήταν να σου πώ ότι ήθελα να σταματήσουμε να βγαίνουμε μαζί.
    Εγώ :-Γιατί?
    Αυτή: - Μου φέρεσαι πολύ καλά και μέ έχεις κάνει να νιώσω τόσο έντονα που
    νιώθω τύψεις που δεν ήμουν ειλικρινής μαζί σου. Όταν τα φτιάξαμε το μυαλό μου
    ήταν σε άλλον. Με αυτόν δεν έχει γίνει κάτι αλλα τον βλέπω κάθε μέρα και εχω
    κολλήσει (πλατωνικά) εδώ και 2 μήνες μαζί του και ακόμα τον σκέφτομαι χωρίς
    αυτός να μου δινει σημασία. Δεν σου το ανέφερα για να μην σε χαλάσω.

    Εγώ :-Κοιτα , δεν έχουμε ούτε μια βδομάδα μαζί. Δεν είχα απαιτήσεις να κολλήσεις
    μαζί μου ούτε θα ήθελα να με συγκρίνεις με κάποιον που έχεις κολλήσει. Προφανώς
    και εγώ έχω κολλήσει με γυναίκες περισσότερο απο σένα , αλλα το να το αναφέρω
    τόσο νωρίς το θεωρώ χωρίς νόημα...
    Στην τελική αν το παιδί ξέρει να μαγειρεύει μπορεί να μας φανεί χρήσιμος , μπορούμε
    να τον βάλουμε να μας μαγειρέψει και να έχουμε ένα γεύμα οι δύο μας.

    Αυτή: (γέλιο)

    Εκείνη ήθελε να συνεχίσει να συζητάει το θέμα και κατάλαβα πως κάπου τον είχε
    εξιδανικεύσει στο μυαλό της. Το να το κουβεντιάζει δεν με συνέφερε, γιατί έβλεπα
    ότι έτσι ενίσχυε την θετική πεποίθησή της γι` αυτόν. Οπότε κοίταξα να την
    συμμαζέψω:

    Εγώ :- Να σου πώ , δεν μου αρέσει το θέμα συζήτησης . Μπορεις να έχεις όποιον
    θέλεις στον μυαλό σου , δεν έχω απαιτήσεις απο εσένα αφου σε ξέρω πολύ λίγο.
    Το μόνο που θέλω απο εσένα είναι όσο είμαστε μαζί να είσαι ειλικρινής μαζί μου
    στην συμπεριφορά σου και στα συναισθήματα σου.
    Αυτή: - Είμαι ειλικρινής!
    Εγώ: - Αν θέλεις να σταματήσουμε να βλεπώμαστε, οκ. Ο καθένας μπορεί να κάνει
    τις επιλογές του . Απλώς , έχω την εντύπωση πως αν το σταματήσουμε τώρα και εγώ
    θα χάσω αλλα και εσύ θα χάσεις.

    Αυτή: - Ναί , το ξέρω ότι θα χάσω πολλά αν το σταματήσουμε.

    Αλλάζω γρήγορα θέμα και επιστρέφουμε στα σιρόπια... η βραδιά πηγαίνει παραπάνω
    απο άψογα , πράγμα που φαίνεται και στο sms που μου έστειλε αφου χωρίσαμε:
    "Δεν θα ξεχάσω ποτέ την σημερινή μέρα!"

    Έλα όμως που τα πράγματα δεν ήταν όπως φαίνονταν !
    Όταν την ξαναπήρα τηλέφωνο για να έρθει σπίτι μου για ταινία μου λέει πως
    επειδή δεν θέλει να με ταλαιπωρήσει καλύτερα να μη βρεθούμε και καλύτερα να με πάρει
    να βρεθούμε όταν θα είναι έτοιμη !

    Εδώ της είπα μια σύντομη εκδοχή του φιλοαγνοητή που είχε ποστάρει ο Σπύρος.
    Και της ξεκαθάρισα πως δεν θα είμαι για πάντα εδώ για κείνην. Την χαιρέτησα και κλείσαμε
    το τηλέφωνο.

    Μια εβδομάδα αργότερα με πήρε εκείνη ζητώντας μου να βγούμε για καφέ, αλλά μόνο σαν
    φίλοι. Αυτή ήταν η προϋπόθεση-όρος που έβαλε. Αυτό δεν με πτόησε αφού ήξερα ότι θα
    της άλλαζα την διάθεση . Ετσι, δεν μπήκα σε αυτό τον ρόλο, δηλαδή όταν βρεθήκαμε δεν
    κρατησα την κουβέντα σε φιλικό επίπεδο αλλα της έτρεξα μοτίβα (ιδίως αυτό με τα 4 μέρη
    του εγκεφάλου) και έκανα συζήτηση σεξουαλικού ενδιαφέροντος.

    Προσπαθούσε να κάνει αναλαφρη κουβέντα αλλα συνεχώς άλλαζα θέμα ανακαλώντας τις
    έντονες καταστάσεις και συναισθήματα που είχαμε περάσει ώς τώρα. Όταν είδα ηλεκτρισμένη
    την ατμοσφαιρα (το νιώθεις αυτό) της ειπα: "Τελικά θα σου ήμουν απαίσιος φίλος!"

    Αυτή: - Όντως, δεν μπορώ να σε δω με τίποτα έτσι...

    Την τραβώ και την φιλάω και της λέω : "Πωπω , αυτό κατέστρεψε την φιλία μας..."

    Την πήγα σπίτι και, ε, μαντεύετε τη συνέχεια!

    Κάποιες μέρες αργότερα, όταν της το συζήτησα για τον φιλοαγνοητή που της είπα
    Στο τηλέφωνο και τη ρώτησα πως ένιωσε γι` αυτό, μου είπε πως είχε εντυπωσιαστεί
    Από την ωριμότητα του τρόπου που το χειρίστηκα.

    ***********************************************************************************************

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 2:40:34