Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


+2
georgekomotini
ΜΑΧΗΤΗΣ
6 απαντήσεις

    Πρώτο μάθημα με Canello

    avatar
    ΜΑΧΗΤΗΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2009
    Τόπος : Athens, Greece

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  ΜΑΧΗΤΗΣ Κυρ 25 Απρ - 9:02:14

    Field Report από το πρώτο μου μάθημα (ελεύθερο) με τον Canello

    Συναντηθήκαμε με τον Canello σε ένα καφέ και μου μίλησε για τη διαδικασία. Μου ήταν πολύ ευχάριστο που μου μιλούσε πιο πολύ με την Αγγλική ορολογία. Συζητήσαμε γενικά για το game και τα ανοίγματα. Μου είπε τα βασικά είδη ανοιγμάτων και μου εξήγησε τον τρόπο με τον οποίο ούσιαστικά μπορείς να ανοίξεις με οποιοδήποτε άνοιγμα. Εγώ του είπα ότι το βασικό μου πρόβλημα ήταν τα ανοίγματα. Μου εξήγησε ότι ο βασικός σκοπός του ανοίγματος είναι απλά να αρχίσεις τη συζήτηση. Επιλέξαμε 3 ανοίγματα. "Τι είναι καλύτερο για έναν άνδρα να φοράει t shirt ή πουκάμισο όταν βγαίνει έξω?" "Πιστεύετε ότι αυτό το μπλουζάκι με κάνει να δείχνω gay?" "Πιστεύεις ότι είναι σωστό να χωρίζει κάποιος με μήνυμα" "Σε ποιους αρέσει πιο πολύ το flert, στους άνδρες ή στις γυναίκες. Μετά πήγαμε στα μπαράκια στην Πανόρμου, για να εξασκηθώ στο άνοιγμα. Μου θύμισε ότι πρέπει να χαμογελώ. Μου διόρθωνε τη στάση του σώματος, μού εξηγούσε πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να κάνω άνοιγμα. Με διόρθωσε να μην κοιτώ γύρω γύρω. Μου έδειξε ένα ρυθμό με τον οποίο είναι καλό να γίνονται τα ανοίγματα (πάνω κάτω 1 ανά 20 λεπτο)-εάν ανοίγεις συνέχεια καις το μπάρ (είναι και μικρά τα μπαράκια). Μου θύμισε πως πρέπει να απευθύνομαι στα σετ: "Παιδιά, μπορώ να έχω μια γυναικεία άποψη" και ότι πρέπει να δίνω False Time Constrain (μόνο για ένα λεπτό) και να κάνω Rooting ( το συζητάγαμε με ένα φίλο μου)
    Η αλήθεια είναι ότι ήμουν αρκετά αγχωμένος. Δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες στη ζωή μου, αλλά θέλω να έχω περισσότερες επιλογές από αυτές που καθορίζονται από τις κοινονικές συναναστροφές μου και τα κοινονικά στερεότυπα. Άνοιγμα τύπου "cold aproach" και με προσχεδιασμένη ατάκα δεν θυμάμαι να έχω ξανακάνει στη ζωή μου. Εχω κάνει άνοιγμα με cold aproach αλλά με "situational opener". Είχα την ιδέα ότι για το άνοιγμα πρέπει να βρώ κάτι πολύ πρωτότυπο να πω. Επειδή είμα έξυπνο παιδί, βρίσκω μερικές φορές κάτι καλό και λέω αλλά δεν μπορείς να βρίσκεις πάντα. Ο Canello μου εξήγησε ότι δεν χρειάζεται να πω κάτι έξυπνο. Απλά να ανοίξω κουβέντα. Εκανα 5 ανοίγματα. Το πρώτο σε ένα σετ 3 γυναικών που ρώτησα αν προτιμούν τους άντρες με t shirt ή πουκάμισο και μετά ρώτησα αν πιστεύουν ότι το μπλουζάκι μου με δείχνει gay. Η αντίδραση ήταν πολύ καλή. Με έπαιρνε να συνεχίσω αλλά εγώ ήμουν τρελλα αγχωμένος, οπότε ευχήθηκα "Καλή διασκέδαση" και έφυγα. Στο 2ο σετ ρώτησα αν είναι σωστό να χωρίζει κάποιος με μήνυμα και αφού μου απάντησαν όχι η μία κοπέλλα μου είπε ότι την είχαν χωρίσει με e-mail, ήταν πολύ δεκτικές και με έπαιρνε να συνεχίσω τη συζήτηση. Το άχγος μου με έδιωξε και από το 2ο σετ. Ο Canello μου πρότεινε να ξαναπάω αλλά εγώ δεν ήθελα. Το τρίτο σετ ήταν 3 γυναίκες οι οποίες αντιμετώπισαν τις ερωτήσεις για τα μπλουζάκια μου με κάπως ψυχρό βλέμμα. Μου απάντησαν πάντως, εγώ τους ευχαρίστησα και έφυγα. Αλλάξαμε μπαράκι. Στο 4ο σετ (3 γυναίκες)χρησιμοποίησα ένα λίγο πιο τολμηρό opener. "Αν πιστεύουν ότι αρέσει πιο πολύ το flirt στους άνδρες ή τις γυναίκες?" Εκανα κι ένα αστειάκι πριν φύγω και τις έκανα να γελάσουν. Το 5ο σετ ήταν ένα mixed set. Το opener πήγε καλά. Αλλά είχα πάλι άγχος. Σε αυτό το σετ ξαναγύρισα μετά από πρόταση του Canello για να κάνω τον κύβο, αλλά η μία κοπέλλα ήταν τελείως αρνητική. Χαιρέτισα ευγενικά και έφυγα.
    Γενικά είχα πολύ άγχος. Πιστεύω, αλλά και ο Canello μου είπε ότι τα πήγα πολύ καλά. Οι οδηγίες του ήταν πολύ βοηθητικές. Στα 2 πρώτα σετ ήταν πολύ θετική η αντίδρασή τους και μπορώ να πώ ότι θα ήθελαν και να συνεχίσω. Ενδεχομένωςκαι το 5ο σετ αν συνέχιζα κατευθείαν θα έιχε καλύτερη κατάληξη.
    Αλλά επειδή δεν είμαι συνηθισμένος να κάνω cold aproach, ήμουν εξαιρετικά αγχωμένος. Δεν είχα την ευχέρεια να αντιδράσω πιο καλά και να κάνω transition σε κάποιο άλλο θέμα.

    (Τυχαία έτυχε να διαβάσω σήμερα ότι στα πρώτα 30-60 δευτερόλεπτα της αλληλεπίδρασης είναι σημαντικό να αναλύσεις την αντίδραση του σετ, προς εσένα και μεταξύ τους και να έχεις την κατάλληλη αντίδραση. Αυτό που σε βοηθάει σε αυτό είναι να έισαι σε "αυτόματο πιλότο" κατα τη διάρκεια του opener, πράγμα που πετυχαίνεται με εξάσκηση)

    Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω ξανακάνει στη ζωή μου ούτε 2 ανοίγματα στη σειρά και τώρα έκανα 5.

    Περιμένω το επόμενο μάθημα. Στο ενδιάμεσο: Εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση!

    ΜΑΧΗΤΗΣ (κατα κόσμον Δημήτρης)

    ΥΓ. : Με δυσκόλεψε πάρα πολύ να γράψω field report. Αλλά μου έκανε καλό γιατί ξεκαθάρισα τις σκέψεις μου.

    ΥΓ.2 : Συγγνώμη για τα τυχόν ορθογραφικά λάθη
    georgekomotini
    georgekomotini
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 212
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2008

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απ: Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  georgekomotini Κυρ 25 Απρ - 10:53:15

    Συγχαριτηρια που μπηκες στη διαδικασια..ειναι απιστευτο να βλεπεις πως εχεις αποτελεσμα..οταν λες να αναλθει τις αντιδρασεις τους ενωεις να σκευτεσαι την αναλυση ή να τις ρωτας μηπως δεν αισθανεσαι ανετα και τα λοιπα?
    avatar
    rospie


    Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2009

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απ: Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  rospie Δευ 26 Απρ - 8:15:41

    καλησπερά φιλε μου
    θελω να σου κάνω μια ερωτηση

    Ο Canello ποια μεθοδο ελξης προωθεί ?
    avatar
    ΜΑΧΗΤΗΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2009
    Τόπος : Athens, Greece

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Προς georgekomotini

    Δημοσίευση  ΜΑΧΗΤΗΣ Δευ 26 Απρ - 13:31:31

    Αυτό που εννοούσα ή τέλος πάντων πως κατάλαβα εγώ αυτό που διάβασα:
    Οταν πήγαινα να πλησιάσω ένα σετ, είμουν αρκετά αγχωμένος και είχα το μυαλό μου να πλησιάσω υπό γωνία να μην κάνω lean in, να πω σωστά το opener. Στην απάντηση του σετ, σχεδόν πάντα υπάρχει κάτι να πιαστείς και να συνεχίσεις την κουβέντα με ενδιαφέροντα τρόπο. Εγώ από την πλευρά μου ήμουν πολύ αγχωμένος για να προφτάσω να απαντήσω με τέτοιο τρόπο που να συνεχίσει φυσικά ή συνομιλία μέσα σε 2-10 δευτερόλεπτα. Μετά που το σκεφτόμουν έβρισκα πράγματα, που θα μπορούσα να έχω πει. Αλλά το πουλάκι είχε πετάξει.
    avatar
    ΜΑΧΗΤΗΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2009
    Τόπος : Athens, Greece

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Προς rospie

    Δημοσίευση  ΜΑΧΗΤΗΣ Δευ 26 Απρ - 13:41:26

    Κατα τη δική μου (ταπεινή) άποψη, όλα είναι ένα. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Κάθε μέθοδος έχει δανειστεί στοιχεία από τις άλλες και οι βάσικές αρχές, είναι έτσι κι αλλιώς οι ίδιες. Οπότε εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση. Στείλε του ένα μήνυμα και ρώτα τον.
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απ: Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Τρι 27 Απρ - 0:12:46

    ΜΑΧΗΤΗΣ έγραψε:Αυτό που εννοούσα ή τέλος πάντων πως κατάλαβα εγώ αυτό που διάβασα:
    Οταν πήγαινα να πλησιάσω ένα σετ, είμουν αρκετά αγχωμένος και είχα το μυαλό μου να πλησιάσω υπό γωνία να μην κάνω lean in, να πω σωστά το opener. Στην απάντηση του σετ, σχεδόν πάντα υπάρχει κάτι να πιαστείς και να συνεχίσεις την κουβέντα με ενδιαφέροντα τρόπο. Εγώ από την πλευρά μου ήμουν πολύ αγχωμένος για να προφτάσω να απαντήσω με τέτοιο τρόπο που να συνεχίσει φυσικά ή συνομιλία μέσα σε 2-10 δευτερόλεπτα. Μετά που το σκεφτόμουν έβρισκα πράγματα, που θα μπορούσα να έχω πει. Αλλά το πουλάκι είχε πετάξει.

    Nα σε ρωτήσω, παρατήρησες κάποια διαφορά στον τρόπο που ένιωθες όταν έκανες το πρώτο άνοιγμα με όταν
    έκανες το πέμπτο; Ένιωθες η νευρικότητα που αναφέρεις να είχε καταλαγιάσει κι αν ναι σε τι βαθμό;
    (πχ σε μια κλίμακα από το 1-10, όπου 10 είναι ο τρόπος που ένιωθες στο πρώτο άνοιγμα, στο
    πέμπτο τι αριθμό θα έλεγες; )
    avatar
    ΜΑΧΗΤΗΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2009
    Τόπος : Athens, Greece

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απάντηση προς Σπύρο

    Δημοσίευση  ΜΑΧΗΤΗΣ Τετ 28 Απρ - 2:49:31

    Spyros Kontis έγραψε:
    Nα σε ρωτήσω, παρατήρησες κάποια διαφορά στον τρόπο που ένιωθες όταν έκανες το πρώτο άνοιγμα με όταν
    έκανες το πέμπτο; Ένιωθες η νευρικότητα που αναφέρεις να είχε καταλαγιάσει κι αν ναι σε τι βαθμό;
    (πχ σε μια κλίμακα από το 1-10, όπου 10 είναι ο τρόπος που ένιωθες στο πρώτο άνοιγμα, στο
    πέμπτο τι αριθμό θα έλεγες; )

    Εννοείται... Νομίζω είχε πάει στο 1-2.
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απ: Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Πεμ 29 Απρ - 0:33:04

    Τέλεια!

    Περιμένουμε να μας πεις πως τα πας και στη συνέχεια των μαθημάτων
    avatar
    grigoris88


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2013

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απ: Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  grigoris88 Τετ 20 Φεβ - 14:39:15

    μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες
    η 1η είναι αν κάνεις close σε ένα σετ 2 ή 3ων παίρνοντας αριθμό ας πούμε. θα πάρεις από όλες αριθμό; εαν ναι σε ποια θα προτοστείλεις ή θα περιμένεις να σου στείλει; εάν όχι αυτές πως αποφασίζουν ποια θα σου δώσει αριθμό; (μου φαίνεται λίγο περίεργο).
    η 2η είναι το σπάσιμο πάγου στο opening. δεν σας φαίνονται (χωρίς να φανώ προσβλητικός) μερικές ατάκες λίγο "χαζές";, σε φάση "αν πω αυτό το πράγμα απλά θα με απαξιώσουν". ή αργότερα εάν έχουμε σχέση θα λέει "πως γνωριστήκαμε; ήρθε και με ρώτησε αν η μπλούζα του τον κάνει γκέυ"
    Redline
    Redline
    Συντονιστής
    Συντονιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 604
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2012

    Πρώτο μάθημα με Canello Empty Απ: Πρώτο μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  Redline Τετ 20 Φεβ - 22:42:33

    grigoris88 έγραψε:μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες
    η 1η είναι αν κάνεις close σε ένα σετ 2 ή 3ων παίρνοντας αριθμό ας πούμε. θα πάρεις από όλες αριθμό; εαν ναι σε ποια θα προτοστείλεις ή θα περιμένεις να σου στείλει; εάν όχι αυτές πως αποφασίζουν ποια θα σου δώσει αριθμό; (μου φαίνεται λίγο περίεργο).
    η 2η είναι το σπάσιμο πάγου στο opening. δεν σας φαίνονται (χωρίς να φανώ προσβλητικός) μερικές ατάκες λίγο "χαζές";, σε φάση "αν πω αυτό το πράγμα απλά θα με απαξιώσουν". ή αργότερα εάν έχουμε σχέση θα λέει "πως γνωριστήκαμε; ήρθε και με ρώτησε αν η μπλούζα του τον κάνει γκέυ"

    Αριθμο απο μια παιρνεις αυτη που διαλεγεις για στοχο.Αν πας ετσι αυθαιρετα μπορει να μη κανεις και τιποτα.Ακομα και οταν δε μπορεις να επιλεξεις πρεπει να επιλεξεις.Πας για να ριξεις μια γκομενα δε πας για να δημιουργησεις χαρεμι!!!Τιποτα δεν ειναι χαζο μπορεις να πεις οτι σου ρθει, το θεμα ειναι οτι δεν εχει σημασια τι λες αλλα πως το λες...

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 4:20:11