Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


3 απαντήσεις

    πρωτο μάθημα με canello!!!

    avatar
    giogeo84
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 66
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2010

    πρωτο μάθημα με canello!!! Empty πρωτο μάθημα με canello!!!

    Δημοσίευση  giogeo84 Κυρ 16 Μάης - 3:53:11

    Με την σειρά μου θέλω και γω να μοιραστώ την εμπειρία μου απο το πρώτο μάθημα που έκανα με τον canello.
    συμφωνα με το πρόγραμμα αρχικά πήγαμε σε ένα ήσυχο καφέ όπου εκεί αφο΄τ είπαμε γρήγορα μερικά πράγματα για εμάς αρχίσαμε να μιλάμε για το "παιχνίδι". είχα ανοίξει τα αυτία μου και άκουγα με προσοχή αυτά που μ έλεγε. είχα και ένα μικρό σημειοματάριο μαζί μου για να σημειώσω τα βήματα, ανοίγματα και πολλά άλλα. ο canello ήταν σε θέση να μου λ΄θσει την όποια απορία και αν είχα μιας και το game είναι κάτι που απο ότι κατάλαβα και αργοτερα στο πεδίο γνωρίζει πάρα πολύ καλά.

    Aφού λοιπόν μ μίλησε για την όλη διαδικασία, για την ορολογία που χρησιμοποιούμε και μου είπε 4-5 ανοίγματα όπως πχ: την ερώτηση αν το φιλι είναι κέρατο η "Τι είναι καλύτερο για έναν άνδρα να φοράει t shirt ή πουκάμισο όταν βγαίνει έξω", φύγαμε απο την καφετέρια και πήγαμε στην περιοχή πανόρμου όπου έχει πολλά μπαράκια στην σειρά για να δούμε όλα αυτά και στην πράξη.

    Να σημειώσω εδώ πως εγώ γενικά αν γνωρίσω μια κοπέλα μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί της. το μεγάλο μου πρόβλημα είναι το άνοιγμα.
    αφού λοιπόν φτάσαμε πανόρμου μπήκαμε σε ένα μαγαζι για να ξεκινήσουμε. εμένα είχε αρχίσει να με πιάνει το λεγόμενο ΑΝΧΟΣ. ο κανέλο με ηρέμησε και μου εξήγησε οτι το ανχος είναι κάτι το φυσιολογικό και ακόμα και με αυτό πρέπει να κάνω το ανοιγμα μου. πρώτος έκανε άνοιγμα αυτός. πήγε πλησίασε 2 κοπέλες τους έκανε την ερώτηση για το μπλουζάκι η το πουκάμισο και μαντέψτε....μετά απο 15 λεπτά γύρισε με το τηλέφωνο της μίας!! ο τύπος το παιχνίδι το γνωρίζει πάρα πολύ καλα είπα απο μέσα μου, αλλα και στον ίδιο. μου είπε είναι απλό με εμπψύχωσε και μετά απο λίγο πλησίασα 2 κοπέλες και τις ρώτησα αν πιστεύουν οτι το μεθυσμένο σαγαπώ υσχύει. μ απάντησαν, το κουβεντάσαμε για λίγο μετά τους έκανα το τεστ των καλύτερων φιλενάδων μετά πιασαμε μια κουβέντα περι ψυχολογίας. μια χαρά πήγε. θα μπορούσα να πάρω τηλέφωνο αλλά δεν το έκανα.
    Ο κανέλο καθώς με παρατηρόυσε μ είπε να μιλαω πιο αργά να μην δείχω νευρικός και να έχω καλύτερη γλώσσα του σώματος. έκανα το ίδιο πράγμα με το ίδιο άνοιγμα αλλες 4 φορές και αλλή μία που ενώ είχε πιάσει κουβέντα ο κανελο με 2 κορίτσα πετάχτηκα εκεί ο κανελο σαν ειδικός με σύστησε με τον κατάλληλο τρόπο ωστε να μπώ στην κουβέντα. κατι π έγινε. εκεί ο κανελλο με διώρθωνε επιτοπου λεγοντας μ στο αυτι: μην σκήβεις πολύ για να μιλας στην κοπέλα και μίλα πιο αργα και καθαρά. και όντος έχει απόλυτο δίκιο, είναι πράγματα π μετράνε πολύ.

    Συμπερασματικά βρήκα την όλη διαδικασία πολύ χρήσιμη γιατι ο κανελο κατάφερε να μ δείξει ότι κάτι που θεωρώ παρα πολύ δύσκολο, μπορει να μετατραπεί σε μια απλή διαδικασία. σκέφτομαι σύντομα να προχωρίσω στο δεύτερο μάθημα. προς το παρόν εξασκούμε στο να κάνω ανοίγματα γιατι παιδιά..μόνο με την εξάσκηση μπορούμε να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας.
    φιλικά Γιώργος η αν θέλετε Χόρχε π είναι και το παρατσούκλι μου! Smile
    avatar
    georgee
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 128
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2009
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα, Εξάρχεια

    πρωτο μάθημα με canello!!! Empty Απ: πρωτο μάθημα με canello!!!

    Δημοσίευση  georgee Τρι 18 Μάης - 11:30:40

    Mιας που άνοιξε το thread εδώ το συνεχίζω, για λόγους οικονομίας. Smile

    Συνολικά μπορώ να πω πως το bootcamp ήταν μια απαιτητική αλλά και εποικοδομητική εμπειρία

    Στην αρχή συζητήσαμε γενικά για τη διαδικασία, o Canello μου εξήγησε τη μέθοδο που ακολουθεί (διαφέρει κάπως από αυτή του ross, είναι αυτή του mystery, με τα στάδια attraction/comfort/seduction) και το πώς θα κάνουμε ανοίγματα.
    Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο σύστημα δεν το χα μελετήσει και ως εκ τούτου με δυσκόλεψε η μετάβαση από το άνοιγμα στην υπόλοιπη διαδικασία.
    Εν συνεχεία κινηθήκαμε προς Πανόρμου, έκανε την αρχή και εγώ συνέχισα, νομίζω σχετικά καλά πήγα αν και ο Canello ήθελε περισσότερα ανοίγματα, έκανα συνολικά 4, ωστόσο δυστυχώς δεν κατάφερα να 'κλείσω' κάποιο επιτυχώς, δηλαδή να πάρω τηλέφωνο ή οποιαδήποτε παρόμοια πληροφορία.

    Αυτό το οποίο έκανα κυρίως είναι άνοιγμα του τύπου: "Να σε ρωτήσω κάτι, πιστεύεις ότι το φιλί είναι κέρατο" ή "τι προτιμάς σε έναν άντρα, πουκάμισο ή t-shirt", opinion openers δηλαδή.

    Ο Canello ως instructor ασφαλώς και το χει μεν, κάνει άνοιγμα, συνεχίζει και κλείνει, από την άλλη πιστεύω ότι μάλλον δεν μου έθεσε ρεαλιστικούς στόχους, που να μπορούσα να καταφέρω.
    Δηλαδή ενώ έκανα το αρχικό άνοιγμα και κέρδιζα τα πρώτα λεπτά κουβέντας, ύστερα κόλλαγα και δεν μπορούσα να συνεχίσω.
    Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εστιάσουμε στο πλήθος των ανοιγμάτων, έως ότου δεν είχα πλέον τόσο άγχος.
    Επίσης έλλειπε ένα συνολικότερο σχέδιο για την συνέχεια της κουβέντας. Ενώ θεωρητικά είχαμε συζητήσει προηγουμένως γι αυτό, και ο ίδιος σίγουρα το καταφέρνει, ωστόσο πιστεύω θα έπρεπε να δώσει κάποια πρακτικά παραδείγματα, ώστε να μπορώ να συνεχίζω και να κατευθύνω εκεί που θέλω.
    Τέλος, κάτι που πιστεύω θα έπρεπε να κάνουμε είναι και ανοίγματα με έναν από μας ως wingman, ώστε να μπορούμε να ακούμε και τη ροή της κουβέντας, τι ειπώθηκε και πώς το χειρίστηκε. Στα ανοίγματα που έκανε δυστυχώς δεν υπήρχε ακουστική επαφή.
    (Εδώ ίσως να βοηθάει κάποια ηχογράφηση, έτσι ώστε αφενός να βλέπω περίπου πώς κινείται εκείνος αλλά και τι λάθη κάνω εγώ, βέβαια δεν ξέρω αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο)

    Ως παρατήρηση/κριτική για τον Canello θα έλεγα πως μάλλον θα πρέπει να σε κάνει να νιώθεις κάπως πιο άνετα, ίσως έχει αρκετά αυξημένες απαιτήσεις, ίσως κι εγώ να μην ανταποκρίθηκα στις προσδοκίες του.
    Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να ξεκινήσουμε από τη δημιουργία state, το 'ζέσταμα' δηλαδή, ωστόσο ο Canello είχε την γνώμη ότι πρέπει να εξοικειωθώ τόσο ώστε να το κάνω και 'κρύος', ανά πάσα ώρα και στιγμή. Δεν διαφωνώ, ωστόσο πιστεύω πως στις πρώτες απόπειρες το ζέσταμα είναι απαραίτητο, κρίνοντας από τη δυσκολία να κινηθώ.
    Επίσης καλό θα ήταν να συνδυάσουμε τα μοτίβα που ήδη ξέρουμε με το σύστημά του μαζί με άγκυρες.
    Εν κατακλείδι πιστεύω πως ξέρει το game πολύ καλά, αλλά δεν το μεταδίδει στον ίδιο βαθμό.
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    πρωτο μάθημα με canello!!! Empty Απ: πρωτο μάθημα με canello!!!

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Κυρ 23 Μάης - 7:44:50

    με τα στάδια attraction/comfort/seduction) και το πώς θα κάνουμε ανοίγματα.
    Άνοιγμα (open), έλξη (attraction), σύνδεση (στο στάδιo comfort), seduction (εκεί κάνεις διέγερση),
    κλείσιμο (close).
    Mέχρι τώρα είχαμε πει πως:
    Κάνεις κάτι για να της τραβήξεις την προσοχή, μετά για να της κεντρίσεις την περιέργεια μετά για
    να δημιουργήσεις σύνδεση, κατόπιν διέγερση, κατόπιν κλείσιμο (τηλέφωνο ή φιλί ή σεξ).
    Διαπιστώνεις ίσως πως τα δύο μοντέλα είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια;

    Εν συνεχεία κινηθήκαμε προς Πανόρμου, έκανε την αρχή και εγώ συνέχισα, νομίζω σχετικά καλά πήγα αν και ο Canello ήθελε περισσότερα ανοίγματα, έκανα συνολικά 4.........
    Ως παρατήρηση/κριτική για τον Canello θα έλεγα πως μάλλον θα πρέπει να σε κάνει να νιώθεις κάπως πιο άνετα, ίσως έχει αρκετά αυξημένες απαιτήσεις, ίσως κι εγώ να μην ανταποκρίθηκα στις προσδοκίες του.
    Έκανες 4 ανοίγματα στη σειρά. Πόσο συχνά κατάφερνες ως τότε κάτι τέτοιο;
    Κι αν όχι πολύ συχνά, πόσο πιο άνετα περίμενες από εκείνον να σε κάνει να νιώσεις;
    Οι δυνατότητές του είναι να σου δείξει πράγματα και να σου πει τι να κάνεις.
    Δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να σε υποχρεώσει να τα κάνεις.
    Εκεί είναι που βρίσκεται το δικό σου μέρος της ευθύνης.

    Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εστιάσουμε στο πλήθος των ανοιγμάτων, έως ότου δεν είχα πλέον τόσο άγχος
    Γι` αυτό κάναμε και το ελέυθερο πρόγραμμα ώστε να υπάρχει αυτή η δύνατότητα σε όσους
    θέλουν. Από εκεί και πέρα όμως, πρέπει και μόνος σου να εξασκείσαι.
    Έκανες λοιπόν 4 ανοίγματα στη σειρά... δοκιμασες από τότε να το επαναλάβεις μόνος σου;

    Στα ανοίγματα που έκανε δυστυχώς δεν υπήρχε ακουστική επαφή.
    (Εδώ ίσως να βοηθάει κάποια ηχογράφηση, έτσι ώστε αφενός να βλέπω περίπου πώς κινείται εκείνος αλλά και τι λάθη κάνω εγώ, βέβαια δεν ξέρω αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο)
    Σε πολύ θορυβώδη μέρη δεν ξέρω αν και πως γίνεται. Όλες οι προτάσεις δεκτές.
    Μπορείς όμως να τον ρωτήσεις μετά τι είπε.

    Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να ξεκινήσουμε από τη δημιουργία state, το 'ζέσταμα' δηλαδή, ωστόσο ο Canello είχε την γνώμη ότι πρέπει να εξοικειωθώ τόσο ώστε να το κάνω και 'κρύος', ανά πάσα ώρα και στιγμή. Δεν διαφωνώ, ωστόσο πιστεύω πως στις πρώτες απόπειρες το ζέσταμα είναι απαραίτητο, κρίνοντας από τη δυσκολία να κινηθώ.
    Ζέσταμα σημαίνει απλώς να πας να μιλήσεις σε κόσμο χωρίς να προσδοκείς τηλέφωνα κτλ, απλά
    για να μπεις σε talkative mode. Από εκεί και πέρα, αφιερώνεις χρόνο σε inner game ασκήσεις;

    Επίσης καλό θα ήταν να συνδυάσουμε τα μοτίβα που ήδη ξέρουμε με το σύστημά του μαζί με άγκυρες.
    Όπως είπα παραπάνω, το μοντέλο είναι το ίδιο. Σε θορυβώδη μέρη, τα μοτίβα επίσης λειτουργούν,
    αρκεί να αναγνωρίζεις πως σημασία έχει η θεματολογία τους, καθώς δεν μπορείς να παίξεις ιδιαίτερα
    με τον τόνο της φωνής σου. Όσο για τις άγκυρες, μπορείς να δείχνεις τον εαυτό σου όποτε
    λες κάτι θετικό. Αλλά είναι σημαντικό να χειρίζεσαι καλά πρώτα τη συζήτηση και μετά να εντάξεις
    και άγκυρες.
    Παράδειγμα με βάση τα ανοίγματα που έκανες:
    -"Να σε ρωτήσω κάτι, πιστεύεις ότι το φιλί είναι κέρατο"
    (απαντάνε ΝΑΙ ή ΟΧΙ)
    - Χμμ, για να απαντάς Ναι σημαίνει πως έχεις κάνει μακροχρόνια σχέση ε; (το αντίθετο για το όχι)
    (όποια απαντάει ναι, την επιβραβεύεις "αυτό είναι καλό", όποια όχι την negαρεις λίγο)
    - Λοιπόν, έχετε σκεφτεί ποτέ τι είναι αυτό που μας κάνει να επιλέγουμε κάποιον για σύντροφο (Δ.Ε.)
    ενώ άλλους όχι; (Δείχνεις αλλού) Διάβαζα ας πούμε ένα ενδιαφέρον άρθρο που έλεγε πως
    διαλέγει μια γυναίκα τους συντρόφους της. Κι έλεγε πως εσείς οι γυναίκες χωρίζετε το
    μυαλό σας σε 4 μέρη, το έχετε ξανακούσει;....

    Σημείωση: Επειδή είσαι σε θορυβώδες μέρος και μόλις τις γνώρισες, το μοτίβο θα το πεις στην σύντομη
    εκδοχή του, ή θα επιδιώξεις να τις κάνεις να συμμετέχουν καθώς μιλάς.
    avatar
    georgee
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 128
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2009
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα, Εξάρχεια

    πρωτο μάθημα με canello!!! Empty Απ: πρωτο μάθημα με canello!!!

    Δημοσίευση  georgee Δευ 24 Μάης - 11:06:35

    Διαπιστώνεις ίσως πως τα δύο μοντέλα είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια;

    Χμμ.. ενδεχομένως ναι.

    Έκανες 4 ανοίγματα στη σειρά. Πόσο συχνά κατάφερνες ως τότε κάτι τέτοιο;
    Κι αν όχι πολύ συχνά, πόσο πιο άνετα περίμενες από εκείνον να σε κάνει να νιώσεις;
    Οι δυνατότητές του είναι να σου δείξει πράγματα και να σου πει τι να κάνεις.
    Δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να σε υποχρεώσει να τα κάνεις.
    Εκεί είναι που βρίσκεται το δικό σου μέρος της ευθύνης.

    Καθόλου συχνά! Very Happy
    Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι εκ των πραγμάτων βρέθηκα εκτός του 'χώρου ασφάλειας/άνεσής" μου αρκετές φορές κι αυτό μου δημιούργησε άγχος.
    Σίγουρα καταλαβαίνω ότι είναι κάτι που μόνος μου πρέπει να κάνω και να ξεπεράσω, ένιωσα απλά πιεσμένος περισσότερο απ το κανονικό.

    Έκανες λοιπόν 4 ανοίγματα στη σειρά... δοκιμασες από τότε να το επαναλάβεις μόνος σου;

    Όχι, για να πω την αλήθεια.. ακόμα δυσκολεύομαι όταν είμαι μόνος μου και δεν έχω άλλους φίλους σε αυτό το 'mode'.

    Από εκεί και πέρα, αφιερώνεις χρόνο σε inner game ασκήσεις;

    Τελικά όχι τόσο όσο πρέπει! Θα το ξανακοιτάξω!

    Εν κατακλείδι, κάτι που διαπίστωσα και πιστεύω ότι ισχύει, για μένα τουλάχιστον, είναι η σημαντικότητα της αποδέσμευσης από την προσδοκία.
    Όταν καταφέρνω να αδιαφορώ για την τελική έκβαση της κουβέντας συνήθως κυλάει ομαλά, δεν είμαι τόσο νευρικός κι αγχωμένος, δεν κολλάω τόσο και αισθάνομαι πως αποδίδω καλύτερα.
    Αυτό με κάνει να συνειδητοποιώ ακόμα περισσότερο πως πρόκειται για παιχνίδι, παρόλο που στην αρχή θες να κερδίσεις χωρίς να πολυπαίξεις, για να το καταφέρεις θα χρειαστεί να μάθεις να παίζεις κι ας μην κερδίζεις, ωσότου να παίζεις χωρίς καμμία προσδοκία, για την απόλαυση κ μόνο, και οι νίκες θα έρχονται ως φυσικό επακόλουθο.. Wink

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 2:04:36