Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


5 απαντήσεις

    Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello

    Sarastro
    Sarastro


    Αριθμός μηνυμάτων : 11
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2011

    Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello Empty Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  Sarastro Παρ 11 Φεβ - 4:52:14

    Πρώτο μου ποστάρισμα και χαιρετώ τα παλαιότερα μέλη του φόρουμ.
    Είμαι ο θείος Sarastro (45... oh yes!!!, Αθήνα) και πιστός στο ρητό “Γηράσκω αεί διδασκόμενος”, μετά από 2 μακρόχρονες “σοβαρές” σχέσεις 14 συνολικά ετών, είπα να επιστρέψω στις νεανικές αταξίες, αλλά με ... επιστημονικότερο τρόπο (!)


    1- Συνάντηση - Θεωρία με Canello.

    Δε χρειάζεται να μπώ σε λεπτομέρειες για το πρώτο τετράωρο θεωρίας, μιας και ακολουθήθηκε η πεπατημένη (συνάντηση στην Εθν. Αμ., για καφέ προς το Γκάζι κ.λπ). Αφ' ενός ήταν μια ευκαιρία φρεσκαρίσματος των όσων έχω διαβάσει σε σχετικά πονήματα, μιας και όπως λένε είμαι 'ακουστικός τύπος', αλλά -κι αυτό είναι για μένα το πιο σημαντικό- έγινε πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα και ανάλυση με αρκετές προεκτάσεις, την οποία ποτέ δεν είχα μέχρι τώρα, καταφέρει να κάνω με τις AFC παρεές μου. Μια αστεία νότα: όταν με πρωτοαντίκρυσε ο Canello, βλέποντας το καπέλο 'gaucho' και την μπέρτα που συνηθίζω να φοράω το χειμώνα, νόμισε πως κάνω εφαρμογή της peacock theory, και έσπευσε να με ενημερώσει πως αυτή παρήλθε. Του εξήγησα πως εν αντιθέσει με τους περισσότερους 'στυλάτους τύπους', έχω ένα στοιχειώδες savoir vivre και συνηθίζω να βγάζω το καπέλο μου σε εσωτερικούς χώρους και ειδικά ενώπιον κυριών! Πέραν της πλάκας πάντως, βγήκε το ενδιαφέρον συμπέρασμα πως το peacocking είναι παρακινδυνευμένο για τον εξής βασικό λόγο: αν αποτύχουν οι προσεγγίσεις ενός “παγωνιού”, η ιδιόρρυθμη εμφάνισή του, μιας και ήδη τραβά βλέμματα, θα ρίξει ακόμη περισσότερο το social proof του. Είναι αξιοσημείωτη η λογική με την οποία δομεί το Παιχνίδι του ο Canello (θετικός επιστήμων, γαρ).
    Δυστυχώς η βραδιά δεν προσφέροταν για σαρτζάρισμα και αποφασίσαμε να κανονίσουμε άλλο τετράωρο, άλλο βράδυ, για πρακτική.
    Συμβουλή προς επίδοξους μαθητές: Καλό είναι να έχετε πάει διαβασμένοι από πριν, ο Canello είναι απαιτητικός!

    2- Sarging Πανόρμου.

    Συναντηθήκαμε κατά τις 10.30 σε γνωστό μπαράκι της Πανόρμου. Πήγαινα εκεί κατά τo παρελθόν με συμφοιτητές, αλλά δεν είχαμε αποτολμήσει ποτέ να “κάνουμε παιχνίδι” (AFC). Η αρχική αυτοπεποίθηση, βασιζόμενη στο κύρος της ηλικίας (τρομάρα μας) και το στυλ, εξανεμίστηκε απότομα μόλις διαπίστωσα πως -για τα δικά μου κριτήρια τουλάχιστον- τα γυναικεία σετ στο μαγαζί δεν έπεφταν κάτω από το 8! Ο Canello με καθησύχασε, λέγοντάς μου πως στις νέες ηλικίες η ομορφιά των κοριτσιών είναι πλέον τόσο δεδομένη που σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση - απόλυτα σωστός όπως διαπίστωσα και στη συνέχεια. Μετά από ένα τεταρτάκι χαλαρής συζήτησης, ο Canello έκανε ένα πρώτο παραδειγματικό άνοιγμα σε 2πλό σετ (8 – 81/2) που κάθονταν κοντά μας. Μου είπε να παραμείνω στη θέση μου και να παρακολουθώ διακριτικά. Η αλληλεπίδραση έδειχνε απίστευτα θετική, αν και ένοιωσα κάτι μικρά τσιμπήματα άγχους όταν είδα πως που και που, έστρεφαν τα κεφάλια προς το μέρος μου χαμογελώντας, σαν να συζητούσαν κάτι που με αφορούσε και εγώ το αγνοώ. Λιγα λεπτά μετά, ο Canello επέστρεψε στον πάγκο και από την έκφρασή του κατάλαβα πως είχε ήδη μπει σε state. Μου εξήγησε πως τις άνοιξε με τη γνωστή ατάκα του χωρισμού με sms, και γι αυτό με κοίταζαν. Μετά επεκτάθηκε σε γενικότερη συζήτηση ρίχνοντας πολαπλά θεματικά άγκιστρα, αλλά τις άφησε τόσο γρήγορα για να προχωρήσουμε σε νέα σετ, σε άλλο σημείο του μαγαζιού. Ενδιαφέρον: του είπαν πως: “...μπράβο του, κάνει πολύ καλά και μιλάει σε άγνωστες κοπέλες, γιατί πια κανείς δεν πλησιάζει...”, και τα σχετικά.
    Μεταφερθήκαμε σε άλλο σημείο, όπου έπαιζαν 3 σετ: Ένα 2πλό, ολίγον χάλια (6 μετά βίας και γύρω στα 35-40, κακοντυμένες), ένα 3πλο (20άρες - 8 ,9,9) και ένα ακόμη καυτό 2πλό (25άρες -καθαρά 8άρια – Ξανθιά, Μελαχρινή). Ήταν η σειρά μου να ανοίξω και το Α.Α. μου χτυπούσε στο πορτοκαλί. Αποφάσισα να ανοίξω τις ασχημούλες, μιας και ήταν στο ηλικιακό μου γκρουπ, λέγοντας μέσα μου: “Τι, διάολο θα μιλάμε τουλάχιστον την 'ίδια γλώσσα'”, χρησιμοποιώντας το ίδιο line (sms χωρισμός). Άμεσο ρετζεκτάρισμα και απόλυτα αρνητικές. Φαρμακερά βλέμματα, που διέκοψα την ενδιαφέρουσα συνομιλία τους και απάντηση περίπου: “Δε μπα να χωρίσει όπως γουστάρει, εμάς τι μας κόφτει; συμβουλευτική ζευγαριών κάνουμε;”. Περιέργως, η αντίδρασή τους αντί να με πτοήσει μου... ανέβασε απότομα τη διάθεση, μιας και η όλη κατάσταση με έκανε να αισθάνομαι πως παίζω σε κανονική κωμωδία! Γυρίζω στη βάση και πέφτει το γέλιο της αρκούδας.
    Επόμενο σετ: το 2πλο (Ξανθιά & Μελαχρινή). Σπεύδω και ανοίγω με την ίδια ατάκα: απίστευτα θετικές από την πρώτη στιγμή! Πιάνουμε το μπλα μπλα, δε θυμάμαι τι λέγαμε, κάποια στιγμή με ρωτούν τι ζώδιο είμαι (ΙΟΙ???).
    “Αεροναύτης”, τους απαντώ σουρεαλιστικά.
    “Έλααα... Τι ζώδιο είσαι;”
    “Καλά, στην εποχή μας κι ακόμα πιστεύετε στα ζώδια και σας νόμιζα διαβασμένα κορίτσια...” (των ανθρωπιστικών σπουδών αμφότερες)
    “Έλααα.... Με τι ασχολείσαι; πες μας...” (ΙΟΙ???)
    “Δάσκαλος του Kama Sutra”
    “Το βρήκα: είσαι συγγραφέας!”, πετάγεται ξαφνικά η Μελαχρινή. Έξυπνο κορίτσι πράγματι, και με ένα μίνι που ανάσταινε και μούμια. Στο σημείο εκείνο τις άφησα απότομα και πήγα στη βάση, όπου έβγαλα από τη μέσα τσέπη της καμπαρντίνας μου ένα αντίτυπο από το βιβλιαράκι με διηγήματά μου, που εκδόθηκε προσφάτως και έτυχε να το έχω μαζί μου για άσχετους λόγους. (Να διευκρινίσω πως δεν είμαι συγγραφέας, απλά κυκλοφόρησε λόγω προσωπικής φιλίας με έναν εκδότη από την παρέα μου για πλάκα). Επιστρέφω σε αυτές και το ρίχνω στο τραπέζι (μάλλον υπερβολικό DHV, αλλά κόλλαγε απίστευτα στην περίπτωση). Τρελάθηκαν κανονικά. Εντός ολίγου ήρθε και ο Canello με την ατάκα “Μου κλέψατε το φίλο μου” και η παρέα έδεσε. Δυστυχώς όταν, προφασιζόμενος πως δεν έχουμε πολύ χρόνο θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε τηλέφωνα, εκεί κόλλησαν και προτίμησαν ένα γενικό και αόριστο ραντεβού σε ένα άλλο ήσυχο μπαρ, όπου τυχαίνει και είμαι τακτικός θαμώνας και, όπως είπαν, συχνάζουν κι αυτές [:-((( άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες, τεσπα...]. Καθώς τις αποχαιρετούσαμε, η Μελαχρινή μου έκανε και μία ερώτηση η οποία κατά τη γνώμη μου ήταν τεστ: “Τι σε έκανε να απευθυνθείς ΕΙΔΙΚΑ σε εμάς; κι όχι σε εκείνες, πχ...”, δείχνοντάς μου το 3πλο σετ. Εκεί κώλωσα λίγο και το έκαψα με άτοπο κοπλιμέντο: “Μην το ψάχνετε, η ευφυία είναι σαν την ομορφιά, αλλά διαβάζεται πιο πολύ στο βλέμμα...”. Τους χάρισα και το βιβλίο με μια αφιέρωση σεντόνι, και φύγαμε για τα επόμενα. Αργότερα ο Canello με ενημέρωσε πως είχα μείνει... τρία τέταρτα στο σετ! (Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν αυτό είναι δόκιμο).

    Το επόμενο ήταν ένα πολύ θορυβώδες μπαρ με πολλά σκοτάδια, δυνατή μουσική, πολλές καβάντζες, σχεδόν στα όρια του club. Ανοίξαμε σχεδόν όλα τα σετ (4 περ.) χωρίς να καταλήξουμε σε number close, δεν ήταν άλλωστε αυτός ο σκοπός, αλλά περισσότερο να ανεβάσουμε την ενέργειά μας κι άλλο “οργώνοντας”. Εκεί έκανα το ατόπημα να μπω σε ένα σετ του Canello πολύ βιαστικά (5 πρώτα λεπτά, νομίζω), με αποτέλεσμα να το κάψω, όπως μου εξήγησε.

    Τέλος, κατά τις 3 ξημερώματα αράξαμε σε ένα πιο ήσυχο και σχεδόν άδειο μπαρ, με πολλούς ανεξάρτητους χώρους για να κάνουμε απολογισμό και εκεί ήρθε το επιστέγασμα! Καθώς συζητούσαμε, εντοπίσαμε ένα 2πλο σετ, καθαρά 8άρια, στο βάθος κοντά στον κεντρικό πάγκο. Ο Canello επέμενε να πάω για ένα τελευταίο άνοιγμα, αλλά το γεγονός πως ο χώρος ήταν πιο φωτεινός με έκανε να αισθάνομαι εκτεθειμένος σε άσχετα βλέμματα... Παρ' όλη την εσωτερική πίεση, μέτρησα 1,2,3, είπα: “Ο Θεός βοηθός” και έσπευσα. Πάλι η αντίδραση απόλυτα θετική!!! Στο σωστό χρόνο κατέφθασε κι ο Canello, έγινε καλή κουβέντα (χωρίς εν τούτοις ερωτικής φύσεως υποννοούμενα, αν δεν απατώμαι), μάλιστα η μία από τις δύο (στόχος μου) είναι στον ίδιο επαγγελματικό χώρο με μένα! Η ανταλλαγή τηλεφώνων ήρθε πολύ φυσικά και τις αποχαιρετήσαμε στο σωστό χρόνο επίσης*.

    Στο δρόμο πριν επιστρέψουμε στα σπίτια μας ο Canello έκανε ένα τελικό resumee, μου είπε πως η προσεγγίσεις μου έχουν το καλό πως δεν είναι “απειλητικές”, αν θυμάμαι καλά όμως, το πολύ χαμογελαστό στυλάκι μου οδηγεί τα πράγματα σε φιλικό και όχι σεξουαλικό level... Επίσης, έχω ένα θέμα ηλικιακό (μπα... ούτε που μου φαίνεται, για 35άρη με περνούν), και πρέπει να πέσει και η καταραμένη, χρόνια μπυροκοιλιά...
    Τέλος πάντων, προσωπικά διαπιστώνω πως υπάρχουν κρυμμένες πλευρές της κοινωνικής δυναμικής και της αλληλεπίδρασης αρσενικού - θυλικού που οι περισσότεροι αγνοούμε και είναι -αν μη τι άλλο- ενδιαφέρουσες έστω και μόνο για το Παιχνίδι αυτό καθ' αυτό, χωρίς αναγκαστικό σκοπό, ντε και καλά το sex πάντα – ίσως κάτι σαν συναισθηματικό σκάκι, πως αλλοιώς να το διατυπώσω;..
    Δε μετάνοιωσα για την απόφασή μου να ασχοληθώ (γηράσκω αεί διδασκόμενος) και ευχαριστώ κι από εδώ τον Canello και φυσικά το Σπύρο, για την ωραία προσπάθεια να εισαχθεί το Game και στη μίζερη χώρα μας.
    Περιμένουμε τώρα τη δεύτερη εξόρμηση Δάσκαλε!

    *Τη συγκεκριμένη την πήρα τηλέφωνο δυο μέρες μετά, αλλά δεν το σήκωσε και εγκατέλειψα. Μάλλον έχω πολλά να μάθω περι phone game. Αλλά αυτά είναι άσχετα, περισσότερο για αναφορές πεδίου.
    avatar
    gorginos
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 223
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2009
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθηνα

    Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello Empty Απ: Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  gorginos Παρ 11 Φεβ - 12:04:57

    Τι ωραια ανοιγματα και γενικοτερα ολο το παιχνιδι πολυ καλο..και μονο ενα τηλ σε τοσες προσπαθειες... Crying or Very sad Και αν διαβασα καλα αυτην που πηρες το επεζε δυσκολη!!!
    Μετα αναρωτιουντε γιατι δεν τους την πεφτουν οι αντρες!!
    Λογικο δεν ειναι..να μενουν αναδροι..?Ολες οι γκομενες θελουν πεσιμο αλλα Ross Jefris και εμφανιση Brad Pitt!! Ελεος...
    Συγνωμη κιολας ρε παιδια αλλα οι ελληνιδες ειναι πολυ απαιτητικες! Ανν συνεχισουν ετσι θα μηνουν ολες αγαμητες! Laughing
    Συγνωμη κιολας,αλλα εχω αδικο Question
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello Empty Απ: Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Παρ 11 Φεβ - 14:06:18

    gorginos έγραψε:Τι ωραια ανοιγματα και γενικοτερα ολο το παιχνιδι πολυ καλο..και μονο ενα τηλ σε τοσες προσπαθειες... Crying or Very sad :

    Πρώτη μέρα ήταν. Υποτίθεται πως θα έκανε μόνο ανοίγματα, κι αυτός
    έκανε και κλείσιμο !

    Πήγε πολύ καλά.
    avatar
    Canello
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 255
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2010

    Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello Empty Απ: Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  Canello Σαβ 12 Φεβ - 2:33:23

    Σχόλια:

    1)Η αναφορά είναι πολύ καλογραμμένη!(μου τι είπαν κι άλλοι).Μάλλον φταίει η καλλιτεχνική φλέβα!

    2)Η κοπέλα που αντάλλαξες τηλ ήταν solid 8 αφενός,η αλληλεπίδραση πήγε πολύ καλά και το πιο σημαντικό είναι ότι την πήρες ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά τηλ.Όχι μόνο δεν ξαναπροσπάθησες,ούτε καν μήνυμα δεν έστειλες.Δε μπαίνει έτσι ο ορισμός του flake!Τέσπα...

    3)Χθες έβλεπα κάτι άλλους επίδοξους puas έξω...πλέον τους αναγνωρίζω από χιλιόμετρο.Ήταν σε ένα σετ παραπάνω από μία ώρα.Όλη αυτή η φασαρία για ποιο λόγο;όταν έφυγα ο ένας από αυτούς αντάλλαζε εκείνη την ώρα τηλ,ο άλλος το πάλευε ακόμα.Θα αντάλλαζε κι ο άλλος φαινόταν,γιατί η αλληλεπίδραση πήγαινε καλά.Το θέμα είναι όμως πώς αντιλαμβάνεται κανείς τα ποσοστά.Σε μία ώρα άλλος μπορεί να είχε ανοίξει 3-4 σετ για ζέσταμα και στο πέμπτο να καθόταν μέσα και να έπαιρνε τηλ σε 20 λεπτά π.χ.Εγώ για να αρχίσω να παίρνω μπρος θέλω αρκετά ανοίγματα.Παλιότερα δεν ήταν έτσι.Στο μέλλον πάλι μπορεί να μην είναι έτσι,ποιος ξέρει.
    Το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι σε μία ώρα και οι δύο είχαν ανταλλάξει ένα τηλ.Αυτό μετράει.Ο ένας είχε λιώσει μέσα στο σετ για μια ώρα,ο άλλος ήταν πιο ανάλαφρος,πήγε από εδώ από εκεί και μετά μέσα σε λίγο χρόνο πήρε και ένα τηλ.Για μένα είναι καλύτερο τα πολλά σετ και γρήγορα παρά το ένα και να το καις τελείως.Τα πολλά σετ σου δίνουν ρυθμό,το ένα και μεγάλο σου κουράζει το μυαλό.Γίνεται μετά πολύ mind game και δεν είναι ωραίο.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

    Και επιπλέον ο χρόνος μετράει και για έναν επίσης λόγο.Αν κάποιος είναι καλός σε μία ώρα θα μπορούσε να είχε πάρει τρία τηλ.Ή σε άλλη περίπτωση θα μπορούσε κάποιος να κάθεται μία ώρα μέσα στο σετ και στο τέλος να μην του έδινε η κοπέλα το τηλ (για χψ λόγους).Τότε θα ήταν χάσιμο χρόνου.Θυμάμαι παλιά που έβγαινα με κάτι παιδιά και συνέχεια αυτή ήταν η διαφωνία μας.Του ενός του άρεσε να μένει πολλή ώρα στο σετ και εγώ του έλεγα να κάνουμε πολλά και γρήγορα.Πάμε για το ρυθμό,πάμε για το ρυθμό!!'Εχεις δίκιο' μου έλεγε,'αλλά με παρασύρει η δύνη...' χεχε..

    4)Τα ανοίγματα δεν έχουν όλα το χαρακτήρα του πεσίματος.Πρέπει να το χωνέψουμε αυτό!Ούτε καν το χαρακτήρα του ζεστάματος δεν έχουν.Ανοίγεις επειδή σου βγαίνει από μέσα σου.Αν σε κάθε σετ που ανοίγεις προσπαθείς να κάνεις ολοκληρωμένο pick up τότε γίνεται πολύ στυλιζαρισμένο.Και βαρετό!Δε γίνεται κάθε φορά που βγαίνεις να πλησιάζεις όλα τα σετ με την κανονική δομή άνοιγμα κλπ κλπ.Κουραστικό.Υπάρχουν και προσεγγίσεις που πας για την αλληλεπίδραση,μπορεί να έχει τη μορφή εκτόνωσης,έκφρασης κ.ο.κ.Αυτά.


    Canello
    POPAY
    POPAY
    BANNED
    BANNED


    Αριθμός μηνυμάτων : 294
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello Empty Απ: Μετά το Ιστορικό Σεμινάριο, το 1ο ζωντανό μάθημα με Canello

    Δημοσίευση  POPAY Τρι 15 Φεβ - 6:18:34

    Συμφωνώ σε όσα λέει παραπάνω ο Canello... Είναι ειλικρινής και τον πάω....

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 1:12:49