Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


+2
FromDaStreets
epido3os_erastis
6 απαντήσεις

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    avatar
    epido3os_erastis


    Αριθμός μηνυμάτων : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2011

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  epido3os_erastis Τετ 15 Ιουν - 2:00:12

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    ΝΟΜΟΣ 1:
    Να αγαπάς τον εαυτό σου πραγματικά ό,τι κι αν συμβαίνει. Να του μιλάς πάντοτε στοργικά και τρυφερά.

    ΝΟΜΟΣ 2:
    Να σέβεσαι και να εκτιμάς τον εαυτό σου. Αξίζει πάρα πολλά.

    ΝΟΜΟΣ 3:
    Να είσαι τίμιος με όλους και για όλα. Αν πάρεις από κάποιον κάτι, θα αφαιρεθεί από σένα κάτι.

    ΝΟΜΟΣ 4:
    Να είσαι ειλικρινά ευγνώμων για όλα όσα ήδη έχεις. Μην εστιάζεις σε αυτά που δεν έχεις.

    ΝΟΜΟΣ 5:
    Να δίνεις αγάπη απλόχερα, χωρίς όρους και χωρίς να περιμένεις κάποιο αντάλλαγμα. Θα την εισπράξεις στο πολλαπλάσιο.

    ΝΟΜΟΣ 6:
    Να μιλάς για αγάπη, υγεία, ευημερία σε όποιον συναντάς. Στήριξέ τον με λόγια καλοσύνης.

    ΝΟΜΟΣ 7:
    Αφιέρωνε αρκετό χρόνο, για να περνάς καλά με τον εαυτό σου, κάνοντας ό,τι σε ευχαριστεί και σε εκφράζει, όχι όμως εις βάρος των άλλων.

    ΝΟΜΟΣ 8:
    Όταν κάνεις κάποια καλή πράξη, μην τη διατυμπανίζεις. Κράτα τη για σένα. Να μη γνωρίζει η αριστερά σου τι κάνει η δεξιά σου.

    ΝΟΜΟΣ 9:
    Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι; Να αγαπάς!

    ΝΟΜΟΣ 10:
    Να μην αναλώνεσαι σε ανούσια πάθη: άσκοπη κατανάλωση, χαρτοπαιξία, λαιμαργία, λαγνεία. Είσαι πολύ πιο δυνατός/ή από τα πάθη σου.



    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty g

    Δημοσίευση  FromDaStreets Τετ 15 Ιουν - 4:30:31

    Πολυ καλο και αυτο το ποστ σου αν και καποια απο αυτα ειναι ΑΡΚΕΤΑ δυσκολα για καποιον στις μερες μας..
    Alexandross
    Alexandross


    Αριθμός μηνυμάτων : 42
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
    Τόπος : Ηράκλειο

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  Alexandross Πεμ 16 Ιουν - 1:50:28

    Η αυτοπεποίθηση είναι το βασικότερο στοιχείο κατά την γνώμη μου το οποίο πρέπει να έχει κάποιος ο οποίος θέλει να γίνει ένας καλός και επιτυχημένος PUA.
    Τα περισσότερα από αυτά είναι πολύ καλά και για status στο facebook !
    Ωραίο ποστ !
    avatar
    tolios
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 66
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  tolios Πεμ 16 Ιουν - 4:34:45

    Μπραβο φιλε μου,ωραιο post! Αξιζει κατι τετοια να τα διαβαζουμε-μελεταμε και να βαζουμε στοχο να τα εφαρμοσουμε.
    avatar
    Ζυγός
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1237
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2008

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  Ζυγός Σαβ 3 Μάης - 13:01:48

    Ενδιαφέρον θέμα.
    Όμως, δεν κατεβαίνω τόσο αυτόν που το δημοσίευσε όσο και τα υπόλοιπα μέλη με τις επιβραβεύσεις τους, πώς αυτό συνδιαζεται στην πράξη με το pu και τον pua?

    Φιλικά
    Ζυγός
    arizaf
    arizaf
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 269
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2011
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  arizaf Σαβ 3 Μάης - 16:30:23

    Ζυγός έγραψε:Ενδιαφέρον θέμα.
    Όμως, δεν κατεβαίνω τόσο αυτόν που το δημοσίευσε όσο και τα υπόλοιπα μέλη με τις επιβραβεύσεις τους, πώς αυτό συνδυάζεται στην πράξη με το pu και τον pua?

    Φιλικά
    Ζυγός

    Προσωπικά πιστεύω είναι στο μυαλό και στο τρόπο του καθενός..στο αν θα ακολουθήσει και συμφωνεί - τηρεί αυτούς ή μέρος αυτών των κανόνων ή όχι... στο παιχνίδι του..και γενικότερα στην ζωή του...Άλλωστε και το παιχνίδι..μέρος της ζωής μας αποτελεί, και για κάποιος καθημερινότητα..
    avatar
    Ζυγός
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1237
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2008

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  Ζυγός Σαβ 3 Μάης - 18:18:28

    arizaf έγραψε:Προσωπικά πιστεύω είναι στο μυαλό και στο τρόπο του καθενός..στο αν θα ακολουθήσει και συμφωνεί - τηρεί αυτούς ή μέρος αυτών των κανόνων ή όχι... στο παιχνίδι του..και γενικότερα στην ζωή του...Άλλωστε και το παιχνίδι..μέρος της ζωής μας αποτελεί, και για κάποιος καθημερινότητα..

    Αν σε ρωτούσαν τα παραπάνω μέλη, τι θα τα συμβούλευες;
    Θα συμφωνουσες ή θα διαφωνουσες με το να εντάξεις στη ζωή σου...στην καθημερινότητα σου... και στο παιχνιδι σου τους νόμους αυτούς;
    arizaf
    arizaf
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 269
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2011
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  arizaf Κυρ 4 Μάης - 5:32:36

    Ζυγός έγραψε:Αν σε ρωτούσαν τα παραπάνω μέλη, τι θα τα συμβούλευες; Θα συμφωνουσες ή θα διαφωνουσες...

    Από την στιγμή που με ρωτάς προσωπικά θα σου απαντήσω πως ναι, εγώ αυτό το βρίσκω σωστό. Εξάλλου έχουν να κάνουν και με την αύξηση της αυτοεκτίμησής του ατόμου..οπότε για ένα λόγο παραπάνω με βρίσκουν σύμφωνο οι ''νόμοι'' αυτοί. Από εκεί και πέρα..δεν λέω ότι τους τηρώ 100% στην ζωή και την καθημερινότητά μου, αλλά τουλάχιστον τους αποδέχομαι και προσπαθώ το κατά δύναμιν να τους εφαρμόζω...
    avatar
    Ζυγός
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1237
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2008

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  Ζυγός Κυρ 4 Μάης - 21:10:28

    arizaf έγραψε:Από την στιγμή που με ρωτάς προσωπικά θα σου απαντήσω πως ναι, εγώ αυτό το βρίσκω σωστό. Εξάλλου έχουν να κάνουν και με την αύξηση της αυτοεκτίμησής του ατόμου..οπότε για ένα λόγο παραπάνω με βρίσκουν σύμφωνο οι ''νόμοι'' αυτοί. Από εκεί και πέρα..δεν λέω ότι τους τηρώ 100% στην ζωή και την καθημερινότητά μου, αλλά τουλάχιστον τους αποδέχομαι και προσπαθώ το κατά δύναμιν να τους εφαρμόζω...

    Οκ.
    Πώς ακριβώς ακριβώς τους αποδέχσαι και τους εφαρμόζεις σχετικά με τα όσα λέει ο Σπύρος στο βιβλίο του σχετικά με το καλό παιδί ή και εδώ:

    https://elksi.catsboard.com/t519-topic?highlight=%C9%F3%F7%FD%E5%E9+%EA%E1%E9+%E3%E9%E1+%F4%E9%F2+%E3%F5%ED%E1%DF%EA%E5%F2
    arizaf
    arizaf
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 269
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2011
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  arizaf Δευ 5 Μάης - 10:49:00

    Ζυγός έγραψε:Πώς ακριβώς ακριβώς τους αποδέχσαι και τους εφαρμόζεις σχετικά με τα όσα λέει ο Σπύρος στο βιβλίο του σχετικά με το καλό παιδί και ...

    Πρόσεξε...συνδέεις δύο διαφορετικά πράγματα! Το ένα (οι 10 ''νόμοι'') έχει να κάνει με τον παίκτη πχ.εμένα, εσένα κτλ και το πως θα διαμορφώσει ο καθένας την νοοτροπία του, την φιλοσοφία ζωής και το frame γύρω από το οποίο θα αναζητά σύντροφο κοκ...ενώ το άλλο (το τι συμπεριφορά θα δείξει ''καλό παιδί'',''κακό'' κοκ) έχει να κάνει με την στάση του εκάστοτε παίκτη προς τους στόχους του...και το τι εικόνα και status θέλει να περάσει.

    Θεωρώ, πως το να αποδέχεσαι και να εφαρμόζεις τους παραπάνω κανόνες - νόμους..δεν σε κάνει να συμπεριφέρεσαι με έναν Α τρόπο προς τους άλλους π.χ. σαν ''καλό'' παιδί ή και εγώ δεν ξέρω... Αντιθέτως συμβάλουν αποκλειστικά στο να χτίσεις μέσα σου..ένα πλαίσιο για το πως να σκέφτεσαι.. και δεν επηρεάζουν στην αποδοχή ή την απόρριψη από κάποια κοπέλα που θα πλησιάσεις..

    Ούτως η άλλως, κάτι τέτοιο (να έλξεις κάποια ή όχι) θα εξαρτηθεί από την συνολική συμπεριφορά σου, φιλοσοφία και στάση και απέναντί της..και γενικότερα.. καθώς επίσης και από την σωστή ανάγνωση που θα κάνεις ως προς το τι γυναίκα έχεις μπροστά σου...και τι τύπος είναι αυτή η γυναίκα που θες να κατακτήσεις...Πχ αλλιώς είναι να μιλάς σε κάποια με πολύ αυτοπεποίθηση, με neg κτλ..και αλλιώς σε κάποια που κάτι τέτοιο μπορεί να την ισοπεδώσει...

    Άλλωστε μην ξεχνάς πως αυτό έγραψε και ο Σπύρος στο Post που αναφέρεις και συμφωνώ απόλυτα όπως είδες και πιο πάνω..
    '' ... υπάρχουν γυναίκες που υπερεπενδύουν από πολύ νωρίς και διαρκώς δίνουν κι ας μην βλέπουν ανταπόκριση, γυναίκες που είναι στο άλλο άκρο, πολύ εγωίστριες και ξιπασμένες, κοιτάζουν να ξεζουμίσουν τους άλλους, τους νοιάζει μόνο να παίρνουν,
    και γυναίκες που έχουν μια σωστότερη ανατροφή, που είναι πιο ισορροπημένες, έχουν καλό χαρακτήρα.

    Σπάνιο είδος, που όμως αν το βρεις πρόσεξε πάλι να κρατάς τις ισορροπίες. Μην πεις δηλαδή "Α, αυτή είναι ξεχωριστή, άρα εδώ
    αξίζει να τα δώσω όλα".''
    avatar
    Ζυγός
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1237
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2008

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  Ζυγός Τρι 6 Μάης - 6:00:08

    arizaf έγραψε:Πρόσεξε...συνδέεις δύο διαφορετικά πράγματα! Το ένα (οι 10 ''νόμοι'') έχει να κάνει με τον παίκτη πχ.εμένα, εσένα κτλ και το πως θα διαμορφώσει ο καθένας την νοοτροπία του, την φιλοσοφία ζωής και το frame γύρω από το οποίο θα αναζητά σύντροφο κοκ...ενώ το άλλο (το τι συμπεριφορά θα δείξει ''καλό παιδί'',''κακό'' κοκ) έχει να κάνει με την στάση του εκάστοτε παίκτη προς τους στόχους του...και το τι εικόνα και status θέλει να περάσει.

    Θεωρώ, πως το να αποδέχεσαι και να εφαρμόζεις τους παραπάνω κανόνες - νόμους..δεν σε κάνει να συμπεριφέρεσαι με έναν Α τρόπο προς τους άλλους π.χ. σαν ''καλό'' παιδί ή και εγώ δεν ξέρω... Αντιθέτως συμβάλουν αποκλειστικά στο να χτίσεις μέσα σου..ένα πλαίσιο για το πως να σκέφτεσαι.. και δεν επηρεάζουν στην αποδοχή ή την απόρριψη από κάποια κοπέλα που θα πλησιάσεις..

    Ούτως η άλλως, κάτι τέτοιο (να έλξεις κάποια ή όχι) θα εξαρτηθεί από την συνολική συμπεριφορά σου, φιλοσοφία και στάση και απέναντί της..και γενικότερα.. καθώς επίσης και από την σωστή ανάγνωση που θα κάνεις ως προς το τι γυναίκα έχεις μπροστά σου...και τι τύπος είναι αυτή η γυναίκα που θες να κατακτήσεις...Πχ αλλιώς είναι να μιλάς σε κάποια με πολύ αυτοπεποίθηση, με neg κτλ..και αλλιώς σε κάποια που κάτι τέτοιο μπορεί να την ισοπεδώσει...

    Άλλωστε μην ξεχνάς πως αυτό έγραψε και ο Σπύρος στο Post που αναφέρεις και συμφωνώ απόλυτα όπως είδες και πιο πάνω..
    '' ... υπάρχουν γυναίκες που υπερεπενδύουν από πολύ νωρίς και διαρκώς δίνουν κι ας μην βλέπουν ανταπόκριση, γυναίκες που είναι στο άλλο άκρο, πολύ εγωίστριες και ξιπασμένες, κοιτάζουν να ξεζουμίσουν τους άλλους, τους νοιάζει μόνο να παίρνουν,
    και γυναίκες που έχουν μια σωστότερη ανατροφή, που είναι πιο ισορροπημένες, έχουν καλό χαρακτήρα.

    Σπάνιο είδος, που όμως αν το βρεις πρόσεξε πάλι να κρατάς τις ισορροπίες. Μην πεις δηλαδή "Α, αυτή είναι ξεχωριστή, άρα εδώ
    αξίζει να τα δώσω όλα".''

    .....Αυτό που πιστεύω είναι ότι η φιλοσοφία και η προσωπικότητα ενός ανθρώπου αντανακλάται και στη συμπεριφορά του.
    Δεν μπορεί δηλ να έχω ως φιλοσοφία ζωής να αγαπώ τους ανθρώπους, αλλά στην πράξη να κάνω οτιδήποτε άλλο..., παρά αυτό...!
    Απλά δηλ. να λέω ότι έχω μια φιλοσοφία; η οποία είναι λόγια... αφού στην πράξη είναι αδύνατον να την εφαρμόσω; Μάλλον κακό μου κάνει!
    Οι περισσότεροι από τους νόμους αυτούς με βάση το περιεχόμενό τους, αν τους υιοθετήσει και τους  εφαρμόσει κάποιος, μάλλον "καλό παιδί" τον κάνουν. Αυτή είναι λοιπόν και η διάφορα μου σε σχέση με τη δημοσίευση αυτών των νόμων. Οι οποίοι έρχονται και σε αντίθεση με τα όσα ο Σπύρος λέει περί "καλού παιδιού".
    arizaf
    arizaf
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 269
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2011
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ Empty Απ: ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ

    Δημοσίευση  arizaf Τρι 6 Μάης - 16:28:49

    Ζυγός έγραψε:.....Αυτό που πιστεύω είναι ότι η φιλοσοφία και η προσωπικότητα ενός ανθρώπου αντανακλάται και στη συμπεριφορά του. Δεν μπορεί δηλ να έχω ως φιλοσοφία ζωής να αγαπώ τους ανθρώπους, αλλά στην πράξη να κάνω οτιδήποτε άλλο..., παρά αυτό...!


    Κακά τα ψέματα σε αυτό έχεις δίκαιο και πιστεύω πως κάτι τέτοιο βγάζουμε και προς τα έξω..ιδιαίτερα σε μακροχρόνιες συναναστροφές..αλλά σκέψου πως πολλοί χρησιμοποιούν ψέμματα έχοντας κάποιο συγκεκριμένο σκοπό..ή να παρουσιάζονται διαφορετικοί ώστε να μην δώσουν απ την αρχή...όλες τις πληροφορίες για τον εαυτό τους..και για άλλους δικούς τους λόγους..

    Ζυγός έγραψε:Οι περισσότεροι από τους νόμους αυτούς με βάση το περιεχόμενό τους, αν τους υιοθετήσει και τους  εφαρμόσει κάποιος, μάλλον "καλό παιδί" τον κάνουν. Αυτή είναι λοιπόν και η διάφορα μου σε σχέση με τη δημοσίευση αυτών των νόμων. Οι οποίοι έρχονται και σε αντίθεση με τα όσα ο Σπύρος λέει περί "καλού παιδιού".

    Αυτό θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω ότι ισχύει απαραίτητα...Σίγουρα κάποιος που έχει αναπτύξει την φιλοσοφία αυτών των νόμων..να μην έχει μια ''bad boy's'' συμπεριφορά..αλλά δεν νομίζω ότι τον κατατάσσει και στην κατηγορία ''καλό παιδί''.

    Ξαναβλέποντας λοιπόν τους κανόνες..διαπιστώνω πως οι περισσότεροι σε παροτρύνουν να αναπτύξεις αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό και επιπλέον, την θέληση να προσφέρεις και στους άλλους αγάπη.. προφανώς όμως (!) σε όσους θα την εκτιμήσουν! Δεν νομίζω οι παραπάνω κανόνες..να σε οδηγούν..σε συμπεριφορές..''καλού'' παιδιού, όπου θα σε κάνουν ''θύμα'' στα πόδια κάθε θηλυκού με την έννοια του μαλάκα.. Γιατί άλλο καλός γενικά πχ με ένα αδέσποτο, και άλλο ''καλός'' μαζί της.. πχ να αργήσει σε ραντεβού η κοπέλα και να 'ναι σαν να μην τρέχει τίποτα..

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ 17 Μάης - 0:39:02