Έλξη.



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Έλξη.

Έλξη.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Έλξη.

Καλωσήρθες στο φόρουμ της Έλξης ! Οι απόψεις των μελών του φόρουμ είναι προσωπικές. Είσαι ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή ή λανθασμένη χρήση των πληροφοριών που δημοσιεύονται. Επίσης, για να είσαι εδώ, πρέπει να είσαι ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ.


+3
Ζυγός
Spyros Kontis
FromDaStreets
7 απαντήσεις

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Κυρ 25 Σεπ - 0:50:33

    Τα παρακάτω είναι απόσπασμα από συζήτηση που είχε γίνει στις ερωτήσεις κι αναφορές.




    Spyros Kontis έγραψε:
    harisdev έγραψε:Η δική μου γνώμη είναι η εξής..

    Ξεκινα με προσβλιμεντα..έτσι για να ταρακουνηθει λίγο και να ανεβεις λίγο στα ματια της,γιατί διάβασα αυτα που γράφεις και μου φαίνεται ότι είσαι υπό..δειξτης ότι δεν σε ενδιαφέρει και πολυ πλέον με σκοπό να την κανεις να νομιζει ότι χάνει κάτι που μέχρι προτινως το είχε κτήμα της,και να σε διεκδικήσει..πρόσεξε μην το παρακανεις..κρατα ισορροπίες..
    Ύστερα,να έρχεσαι όσο πιο πολυ μπορείς σε επαφές με γυναίκες εκει στη Σχολη..αν σε δει με άλλες,θα καταλαβει ότι κάτι χάνει,κάτι που τώρα το έχουν άλλες..
    Μιλα της σα να μιλάς στον κολλητό σου,δειξτης ότι την βλέπεις φιλικά,κανε πλάκα μαζι της,καμία φορα και εις βάρος της,μετρημένα πάντα..
    Την επόμενη φορα που θα σου ζητήσει να την πας κάπου,μην το κανεις..πες ότι έχεις κάτι να κανεις..ακόμη και αν δεν έχεις..

    Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα φίλε μου..
    Συμφωνώ. Από εκεί και πέρα μέσα από τα στενά όρια του φόρουμ καταλαβαίνεις πως δεν μπορώ να κάνω και πολλά παραπάνω...
    Μάθε αγγλικά πάντως. Όχι για τις γυναίκες, αλλά για σένα.
    Οκ Σπυρο καταλαβαινω.τουλαχιστον μπορεις να μου εξηγησεις πως να φτιαχνω μονος μου μοτιβα..αν θα μπορουσες σε παρακαλαω κανε αναλυση καλη διοτι εχω ξαναδιαβασε κατι παρομοιο και δεν μπορεσα να το καταλαβω..ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Κυρ 25 Σεπ - 4:38:36

    Καλά.
    Για αρχή πες μου τι ονομαζουμε "μοτιβο"...
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Κυρ 25 Σεπ - 10:40:15

    Spyros Kontis έγραψε:Καλά.
    Για αρχή πες μου τι ονομαζουμε "μοτιβο"...
    Αυτο σου λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!ονομαζουμε κατι το οποιο λεμε σε καποια για να την κανουμε να νιωσει καποιο καλο συναισθημα και να το συνδεσει μαζι μας;;(φαντασου απανταω με ερωτηση)Αυτο δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι το μοτιβο και πως να τα φτιαχνω μονος μου.ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Δευ 26 Σεπ - 2:31:24

    [quote]
    FromDaStreets έγραψε:
    Spyros Kontis έγραψε:Καλά.
    Για αρχή πες μου τι ονομαζουμε "μοτιβο"...
    Αυτο σου λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!ονομαζουμε κατι το οποιο λεμε σε καποια για να την κανουμε να νιωσει καποιο καλο συναισθημα και να το συνδεσει μαζι μας;/quote]
    Σχεδόν.
    Αλλά θέλω να το κατανοήσεις από τις βάσεις.
    Δώσε μου τον ορισμό που δίνει το λεξικό.

    (όπως κατάλαβες, θέλω να βρίσκεις μόνος σου τις απαντήσεις, γιατί έτσι θα τις κατανοήσεις καλύτερα.)
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Δευ 26 Σεπ - 4:57:41

    [quote="Spyros Kontis"]
    FromDaStreets έγραψε:
    Spyros Kontis έγραψε:Καλά.
    Για αρχή πες μου τι ονομαζουμε "μοτιβο"...
    Αυτο σου λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!ονομαζουμε κατι το οποιο λεμε σε καποια για να την κανουμε να νιωσει καποιο καλο συναισθημα και να το συνδεσει μαζι μας;/quote]
    Σχεδόν.
    Αλλά θέλω να το κατανοήσεις από τις βάσεις.
    Δώσε μου τον ορισμό που δίνει το λεξικό.

    (όπως κατάλαβες, θέλω να βρίσκεις μόνος σου τις απαντήσεις, γιατί έτσι θα τις κατανοήσεις καλύτερα.)
    Το Μοτίβο γενικά είναι μια σύντομη ιδέα η ένα σύντομο καλλιτεχνικό στοιχείο, π.χ. χρώμα η απόχρωση, σύμβολο, κ.α. Στον χώρο της μουσικής είναι ένα σύντομο μελωδικό ή αρμονικό μοτίβο της ορχήστρας. Το καθοδηγητικό μοτίβο, είναι ένα μοτίβο το οποίο συνδέεται με ένα πρόσωπο, αντικείμενο ή αφηρημένη έννοια π.χ. του μουσικού δράματος έτσι που να το συνοδεύει κάθε φορά που αυτό εμφανίζεται στη σκηνή ή υπονοείται με οποιονδήποτε τρόπο από τα λόγια των τραγουδιστών-ηθοποιών.
    Τα καθοδηγητικά μοτίβα μπορούν να παρουσιαστούν στην αυθεντική τους μορφή (συνήθως όταν ακούγονται για πρώτη φορά), παραλλαγμένα ή σε συνδυασμό με άλλα. Η χρήση τους έγκειται στο να λειτουργούν σαν υπενθύμιση του στοιχείου με το οποίο ταυτίζονται στο υποσυνείδητο του ακροατή και σαν δομικό υλικό, το οποίο βοηθάει στη μορφολογική ενότητα του δράματος.
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Δευ 26 Σεπ - 10:39:29

    Ωραία λοιπόν, απομονώνω:
    "Το Μοτίβο γενικά είναι μια σύντομη ιδέα η ένα σύντομο καλλιτεχνικό στοιχείο, π.χ. χρώμα η απόχρωση, σύμβολο, κ.α.
    Η χρήση τους έγκειται στο να λειτουργούν σαν υπενθύμιση του στοιχείου με το οποίο ταυτίζονται στο υποσυνείδητο του ακροατή και σαν δομικό υλικό, το οποίο βοηθάει στη μορφολογική ενότητα..."

    και συμπληρώνω:
    Χαρακτηριστικό των μοτίβων είναι η
    επανάληψη.
    Πρόκειται για κάτι που επαναλαμβάνεται.

    Στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει, λέμε πως επαναλαμβάνεται γιατί είναι κάτι που
    επαναλαμβάνεις με διαφορετικά άτομα κάθε φορά, προκειμένου να πετύχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

    Για τον ίδιο λόγο τα ονομάζουμε και "ρουτίνες".

    Μοτίβο μπορεί να είναι:
    - Μια απλή ερώτηση
    - Μια ιστορία
    - Μια συμπεριφορά
    - Ένας ήχος
    - Μια εικόνα που δείχνεις
    - Μια πληροφορία που δίνεις

    Σημασία έχει πως τα κάνεις κατ`επανάληψη και τα έχεις προσχεδιασμένα προκειμένου
    να πετύχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

    Ερωτήσεις:
    1) Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις,
    δικό σου ή από όσα έχεις διαβάσει ως τώρα ;

    2) Ποιό είναι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που ανέφερα πως θέλουμε να πετύχουμε
    με την χρήση των μοτίβων ;

    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Δευ 26 Σεπ - 12:18:34

    Spyros Kontis έγραψε:Ωραία λοιπόν, απομονώνω:
    "Το Μοτίβο γενικά είναι μια σύντομη ιδέα η ένα σύντομο καλλιτεχνικό στοιχείο, π.χ. χρώμα η απόχρωση, σύμβολο, κ.α.
    Η χρήση τους έγκειται στο να λειτουργούν σαν υπενθύμιση του στοιχείου με το οποίο ταυτίζονται στο υποσυνείδητο του ακροατή και σαν δομικό υλικό, το οποίο βοηθάει στη μορφολογική ενότητα..."

    και συμπληρώνω:
    Χαρακτηριστικό των μοτίβων είναι η
    επανάληψη.
    Πρόκειται για κάτι που επαναλαμβάνεται.

    Στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει, λέμε πως επαναλαμβάνεται γιατί είναι κάτι που
    επαναλαμβάνεις με διαφορετικά άτομα κάθε φορά, προκειμένου να πετύχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

    Για τον ίδιο λόγο τα ονομάζουμε και "ρουτίνες".

    Μοτίβο μπορεί να είναι:
    - Μια απλή ερώτηση
    - Μια ιστορία
    - Μια συμπεριφορά
    - Ένας ήχος
    - Μια εικόνα που δείχνεις
    - Μια πληροφορία που δίνεις

    Σημασία έχει πως τα κάνεις κατ`επανάληψη και τα έχεις προσχεδιασμένα προκειμένου
    να πετύχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

    Ερωτήσεις:
    1) Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις,
    δικό σου ή από όσα έχεις διαβάσει ως τώρα ;

    2) Ποιό είναι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που ανέφερα πως θέλουμε να πετύχουμε
    με την χρήση των μοτίβων ;

    Δεν το εχω κατανοηση.Απ οτι καταλαβα μοτιβο ειναι κατι οπου θα υπενθυμισει καποια συγκεκριμενα συναισθηματα;;Ασπουμε καποιος εχει και την ευτυχια μεσα του πχ και την δυστυχια..Με καποια κουβεντα ειτε ερωτηση οπως λες ειτε ιστορια η οτιδηποτε αναλογα με το τι θελουμε λεμε κατι ωστε να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;Να του το υπενθυμισουμε;;Αν μπορεις Σπυρο μην γραφεις τοσο ΄΄επιστημονικα΄΄ χαχαχα!!!
    Τωρα οσο εχει να κανει με μοτιβα θα σου πω εφοσον δεν το εχω κατανοηση πληρως καποια οπου εχω διαβασει :
    1)Καλησπερα.Εισαι ομορφη κοπελα αλλα δειχνεις και ατομο με περιεχομενο.Αληθεια,αν σε ρωτουσα να μου πεις 3 χαρακτηριστικα πανω σου περα απο την εξωτερικη εμφανιση οπου θα μπορουσε καποιος να βρει ελκυστικα πανω σου ποια θα ελεγες;
    2)Τα 3 ανεκδοτα...(αν το μεταφερω θα γεμισει το τοπικ)
    Tα αλλα με ζοριζουν Razz Εχουν να κανουν με : πχ Εχω μια εικονα με κατι ομορφο υπεροχο κατι που οταν το βλεπεις σε ταξιδευει κτλ κτλ Aυτο ειναι μοτιβο διοτι την κανει να νιωσει εκεινα τα συναισθηματα να τα υπενθυμισει ;;;Ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Τρι 27 Σεπ - 23:53:08

    Απ οτι καταλαβα μοτιβο ειναι κατι οπου θα υπενθυμισει καποια συγκεκριμενα συναισθηματα;;Ασπουμε καποιος εχει και την ευτυχια μεσα του πχ και την δυστυχια..Με καποια κουβεντα ειτε ερωτηση οπως λες ειτε ιστορια η οτιδηποτε αναλογα με το τι θελουμε λεμε κατι ωστε να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;Να του το υπενθυμισουμε;
    Σωστά.
    Όχι όμως μόνο να του το υπενθυμίσουμε.
    Μπορεί κάποιος να μην έχει ποτέ του βιώσει στο παρελθόν κάποιο συναίσθημα,
    οπότε εκεί δεν μπορείς να τον κάνεις να το θυμηθεί. Μπορείς μόνο να του το συσχετίσεις
    με κάποιο άλλο, έτσι ώστε να τον κάνεις να φανταστεί την αίσθηση.
    Πχ μια παρθένα δεν γνωρίζει ιδιαίτερα πως νιώθει όταν κάνεις σεξ, οπότε εκεί
    πρέπει να το συσχετίσεις με άλλες περιπτώσεις όπου βιώνει ευχάριστες σωματικές
    αισθήσεις. Πχ την ένταση από το τρενάκι του λούνα παρκ.
    Με καποια κουβεντα ειτε ερωτηση οπως λες ειτε ιστορια η οτιδηποτε αναλογα με το τι θελουμε λεμε κατι ωστε να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;
    Τα λόγια είναι ένας τρόπος.
    Μπορεί να είναι κάτι που κάνουμε ή ένα πρότυπο συμπεριφοράς.
    Πχ "Κάθε φορά που μια γυναίκα λέει βλακείες, εγώ σηκώνω αδιάφορα τους ώμους μου, ξύνω τον πισινό μου,
    κι απομακρύνομαι γυρίζοντας της την πλάτη χωρίς να πω τίποτα, αφήνοντάς την πίσω να χτυπιέται.
    Σχεδόν πάντα μετά από λίγη ώρα αρχίζει να με κυνηγάει ζητώντας μου συγνώμη..."

    Κι αυτό μοτίβο είναι. Είναι μια τυπική αντίδραση που επαναλαμβάνεις σε συγκεκριμένες συνθήκες για να
    πετύχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

    Άλλο παράδειγμα.
    Όταν πρωτοπλησιάζεις κάποια το κάνεις υπό γωνία και αφήνεις απόσταση 1 μέτρο - για να της αφήνεις ζωτικό χώρο
    και να νιώθει άνετα.

    Μοτίβο λοιπόν δεν ονομάζεται κάτι που περιορίζεται στα λόγια, αλλά και στις πράξεις μας.

    Με τις υπόλοιπες μορφές ας ασχοληθούμε αργότερα, για την ώρα ας κατανοήσεις τις παραπάνω δύο.

    Τωρα οσο εχει να κανει με μοτιβα θα σου πω εφοσον δεν το εχω κατανοηση πληρως καποια οπου εχω διαβασει :
    1)Καλησπερα.Εισαι ομορφη κοπελα αλλα δειχνεις και ατομο με περιεχομενο.Αληθεια,αν σε ρωτουσα να μου πεις 3 χαρακτηριστικα πανω σου περα απο την εξωτερικη εμφανιση οπου θα μπορουσε καποιος να βρει ελκυστικα πανω σου ποια θα ελεγες;
    2)Τα 3 ανεκδοτα...(αν το μεταφερω θα γεμισει το τοπικ)
    Σωστά.

    Λοιπόν η απάντηση που έδωσες στην ερώτηση: " Ποιό είναι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που ανέφερα πως θέλουμε να πετύχουμε
    με την χρήση των μοτίβων ;
    είναι
    "...να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;"
    Άρα το πρώτο που χρειάζεται για να φτιάξεις ένα δικό σου μοτίβο είναι να έχεις προσδιορίσει
    ποιό συναίσθημα θέλεις να νιώσει.

    Δεν μπορείς πχ να θέλεις να νιώσει ερωτική διάθεση και να της μιλάς για θανάτους κι αίματα (όπως
    κάνουν οι κολλημένοι με το War of Warcraft ) Very Happy

    Kατανοητό ως εδώ ;

    Αν ναι, θέλω τώρα να επιλέξεις ένα συναίσθημα, προκειμένου να αρχίσουμε να φτιάχνουμε ένα μοτίβο.
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Τετ 28 Σεπ - 4:34:22

    Spyros Kontis έγραψε:
    Απ οτι καταλαβα μοτιβο ειναι κατι οπου θα υπενθυμισει καποια συγκεκριμενα συναισθηματα;;Ασπουμε καποιος εχει και την ευτυχια μεσα του πχ και την δυστυχια..Με καποια κουβεντα ειτε ερωτηση οπως λες ειτε ιστορια η οτιδηποτε αναλογα με το τι θελουμε λεμε κατι ωστε να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;Να του το υπενθυμισουμε;
    Σωστά.
    Όχι όμως μόνο να του το υπενθυμίσουμε.
    Μπορεί κάποιος να μην έχει ποτέ του βιώσει στο παρελθόν κάποιο συναίσθημα,
    οπότε εκεί δεν μπορείς να τον κάνεις να το θυμηθεί. Μπορείς μόνο να του το συσχετίσεις
    με κάποιο άλλο, έτσι ώστε να τον κάνεις να φανταστεί την αίσθηση.
    Πχ μια παρθένα δεν γνωρίζει ιδιαίτερα πως νιώθει όταν κάνεις σεξ, οπότε εκεί
    πρέπει να το συσχετίσεις με άλλες περιπτώσεις όπου βιώνει ευχάριστες σωματικές
    αισθήσεις. Πχ την ένταση από το τρενάκι του λούνα παρκ.
    Με καποια κουβεντα ειτε ερωτηση οπως λες ειτε ιστορια η οτιδηποτε αναλογα με το τι θελουμε λεμε κατι ωστε να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;
    Τα λόγια είναι ένας τρόπος.
    Μπορεί να είναι κάτι που κάνουμε ή ένα πρότυπο συμπεριφοράς.
    Πχ "Κάθε φορά που μια γυναίκα λέει βλακείες, εγώ σηκώνω αδιάφορα τους ώμους μου, ξύνω τον πισινό μου,
    κι απομακρύνομαι γυρίζοντας της την πλάτη χωρίς να πω τίποτα, αφήνοντάς την πίσω να χτυπιέται.
    Σχεδόν πάντα μετά από λίγη ώρα αρχίζει να με κυνηγάει ζητώντας μου συγνώμη..."

    Κι αυτό μοτίβο είναι. Είναι μια τυπική αντίδραση που επαναλαμβάνεις σε συγκεκριμένες συνθήκες για να
    πετύχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

    Άλλο παράδειγμα.
    Όταν πρωτοπλησιάζεις κάποια το κάνεις υπό γωνία και αφήνεις απόσταση 1 μέτρο - για να της αφήνεις ζωτικό χώρο
    και να νιώθει άνετα.

    Μοτίβο λοιπόν δεν ονομάζεται κάτι που περιορίζεται στα λόγια, αλλά και στις πράξεις μας.

    Με τις υπόλοιπες μορφές ας ασχοληθούμε αργότερα, για την ώρα ας κατανοήσεις τις παραπάνω δύο.

    Τωρα οσο εχει να κανει με μοτιβα θα σου πω εφοσον δεν το εχω κατανοηση πληρως καποια οπου εχω διαβασει :
    1)Καλησπερα.Εισαι ομορφη κοπελα αλλα δειχνεις και ατομο με περιεχομενο.Αληθεια,αν σε ρωτουσα να μου πεις 3 χαρακτηριστικα πανω σου περα απο την εξωτερικη εμφανιση οπου θα μπορουσε καποιος να βρει ελκυστικα πανω σου ποια θα ελεγες;
    2)Τα 3 ανεκδοτα...(αν το μεταφερω θα γεμισει το τοπικ)
    Σωστά.

    Λοιπόν η απάντηση που έδωσες στην ερώτηση: " Ποιό είναι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που ανέφερα πως θέλουμε να πετύχουμε
    με την χρήση των μοτίβων ;
    είναι
    "...να βγαλουμε το συγκεκριμενο συναισθημα στην επιφανεια;"
    Άρα το πρώτο που χρειάζεται για να φτιάξεις ένα δικό σου μοτίβο είναι να έχεις προσδιορίσει
    ποιό συναίσθημα θέλεις να νιώσει.

    Δεν μπορείς πχ να θέλεις να νιώσει ερωτική διάθεση και να της μιλάς για θανάτους κι αίματα (όπως
    κάνουν οι κολλημένοι με το War of Warcraft ) Very Happy

    Kατανοητό ως εδώ ;

    Αν ναι, θέλω τώρα να επιλέξεις ένα συναίσθημα, προκειμένου να αρχίσουμε να φτιάχνουμε ένα μοτίβο.
    Αισθημα...χμμ με ενδιαφερουν κοπελες για sex μονο οποτε θα πω διεγερση!!Ευχαριστω
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Επισης...

    Δημοσίευση  FromDaStreets Τετ 28 Σεπ - 4:38:34

    Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως. Πχ "Κάθε φορά που μια γυναίκα λέει βλακείες, εγώ σηκώνω αδιάφορα τους ώμους μου, ξύνω τον πισινό μου,
    κι απομακρύνομαι γυρίζοντας της την πλάτη χωρίς να πω τίποτα, αφήνοντάς την πίσω να χτυπιέται.
    Σχεδόν πάντα μετά από λίγη ώρα αρχίζει να με κυνηγάει ζητώντας μου συγνώμη..." Ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Τετ 28 Σεπ - 9:59:49

    FromDaStreets έγραψε:Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως. Πχ "Κάθε φορά που μια γυναίκα λέει βλακείες, εγώ σηκώνω αδιάφορα τους ώμους μου, ξύνω τον πισινό μου,
    κι απομακρύνομαι γυρίζοντας της την πλάτη χωρίς να πω τίποτα, αφήνοντάς την πίσω να χτυπιέται.
    Σχεδόν πάντα μετά από λίγη ώρα αρχίζει να με κυνηγάει ζητώντας μου συγνώμη..." Ευχαριστω

    Eίναι ένα παράδειγμα συμπεριφοράς.
    Τι δεν κατάλαβες;

    Διάλεξες το αίσθημα της διέγερσης, ωραία.

    Περιέγραψέ μου πως ακριβώς νιώθεις εσύ όταν νιώθεις διέγερση.
    Δεν εννοώ να πεις "Μου σηκώνεται" εννοώ προσπάθησε να εντοπίσεις την
    διαδικασία μέσα σου.
    Πως ξεκινάει; Πως συνεχίζει; Πως καταλήγει;
    Νιώθεις μούδιασμα; Ξερό το λαιμό σου; Να ανάβουν τα μάγουλά σου;
    Ενέργεια στις παλάμες; Αυξηση καρδιακών παλμών; Επιτάχυνση αναπνοής;
    Βλέπεις εικόνες στο μυαλό σου; Ακούς ήχους, φωνές;
    Τι άλλο;

    Θυμήσου μια παρόμοια περίσταση και περιέγραψε τι συμβαίνει, με σειρά προτεραιότητας
    όσο πιο αναλυτικά μπορείς.
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Τετ 28 Σεπ - 12:26:38

    Spyros Kontis έγραψε:
    FromDaStreets έγραψε:Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως. Πχ "Κάθε φορά που μια γυναίκα λέει βλακείες, εγώ σηκώνω αδιάφορα τους ώμους μου, ξύνω τον πισινό μου,
    κι απομακρύνομαι γυρίζοντας της την πλάτη χωρίς να πω τίποτα, αφήνοντάς την πίσω να χτυπιέται.
    Σχεδόν πάντα μετά από λίγη ώρα αρχίζει να με κυνηγάει ζητώντας μου συγνώμη..." Ευχαριστω

    Eίναι ένα παράδειγμα συμπεριφοράς.
    Τι δεν κατάλαβες;

    Διάλεξες το αίσθημα της διέγερσης, ωραία.

    Περιέγραψέ μου πως ακριβώς νιώθεις εσύ όταν νιώθεις διέγερση.
    Δεν εννοώ να πεις "Μου σηκώνεται" εννοώ προσπάθησε να εντοπίσεις την
    διαδικασία μέσα σου.
    Πως ξεκινάει; Πως συνεχίζει; Πως καταλήγει;
    Νιώθεις μούδιασμα; Ξερό το λαιμό σου; Να ανάβουν τα μάγουλά σου;
    Ενέργεια στις παλάμες; Αυξηση καρδιακών παλμών; Επιτάχυνση αναπνοής;
    Βλέπεις εικόνες στο μυαλό σου; Ακούς ήχους, φωνές;
    Τι άλλο;

    Θυμήσου μια παρόμοια περίσταση και περιέγραψε τι συμβαίνει, με σειρά προτεραιότητας
    όσο πιο αναλυτικά μπορείς.
    Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Τετ 28 Σεπ - 12:37:30

    Και μετα; αυτό είναι ολο;
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Τετ 28 Σεπ - 12:48:55

    Spyros Kontis έγραψε:Και μετα; αυτό είναι ολο;
    Φανταζομαι οτι εννοεις ως τιν εξπερματωση..μετα οταν φυστικωνω νιωθω την ηδονη στο πεος μου...οταν ερθει η ωρα τις εξπερματωσης νιωθω απο βαθια μεσα απο το πεος μου να ερχεται το σπερμα και στη συνεχεια να εκτοξευεται την στιγμη τις εκοξευσης και ειδη 1 μιση δευτερο πριν νιωθω λιγο ανατριχιασμενος...αυτα!!ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Τετ 28 Σεπ - 22:56:55

    Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!ευχαριστω
    Φανταζομαι οτι εννοεις ως τιν εξπερματωση..μετα οταν φυστικωνω νιωθω την ηδονη στο πεος μου...οταν ερθει η ωρα τις εξπερματωσης νιωθω απο βαθια μεσα απο το πεος μου να ερχεται το σπερμα και στη συνεχεια να εκτοξευεται την στιγμη τις εκοξευσης και ειδη 1 μιση δευτερο πριν νιωθω λιγο ανατριχιασμενος...αυτα!!ευχαριστω
    Aπό το πρώτο ως το δεύτερο κομμάτι παρέλειψες αρκετά βήματα.
    Δεν πειράζει, ας ξεκινήσουμε από το πρώτο.

    Τώρα, δεν μπορείς να πας σε κάποια και να μιλήσεις ευθέως για τα παραπάνω, εκτός κι αν είναι πόρνη
    ή γκομενά σου.
    Δεν είναι αποδεκτό κοινωνικά.
    Επιπλέον, επειδή πρόκειται για έντονα συναισθήματα, αν δεν υπάρχει το υπόβαθρο
    μεταξύ σας θα υπερφορτώσεις το νευρικό της σύστημα και σαν αποτέλεσμα θα "κλεισει"
    (δηλαδή θα τρομάξει, θα φύγει ή το λιγότερο θα ψυχραθεί).

    Πρέπει λοιπόν, όταν της περιγράφεις αυτήν την διαδικασία, να το κάνεις με τρόπο
    που μοιάζει "ακίνδυνος", ώστε να μην υπάρχει αντίσταση από την πλευρά της.

    Ένας τρόπος θα ήταν να την κάνεις να μοιάζει σαν να περιγράφεις κάτι άλλο.

    Σαν να λες μια ιστορία που αφορά άλλο θέμα, ή κάποιο ανέκδοτο.

    Μπορείς να σκεφτείς κάποια περίσταση όπου νιώθεις παρόμοια με
    "Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!" ;;

    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Πεμ 29 Σεπ - 5:40:27

    Spyros Kontis έγραψε:
    Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!ευχαριστω
    Φανταζομαι οτι εννοεις ως τιν εξπερματωση..μετα οταν φυστικωνω νιωθω την ηδονη στο πεος μου...οταν ερθει η ωρα τις εξπερματωσης νιωθω απο βαθια μεσα απο το πεος μου να ερχεται το σπερμα και στη συνεχεια να εκτοξευεται την στιγμη τις εκοξευσης και ειδη 1 μιση δευτερο πριν νιωθω λιγο ανατριχιασμενος...αυτα!!ευχαριστω
    Aπό το πρώτο ως το δεύτερο κομμάτι παρέλειψες αρκετά βήματα.
    Δεν πειράζει, ας ξεκινήσουμε από το πρώτο.

    Τώρα, δεν μπορείς να πας σε κάποια και να μιλήσεις ευθέως για τα παραπάνω, εκτός κι αν είναι πόρνη
    ή γκομενά σου.
    Δεν είναι αποδεκτό κοινωνικά.
    Επιπλέον, επειδή πρόκειται για έντονα συναισθήματα, αν δεν υπάρχει το υπόβαθρο
    μεταξύ σας θα υπερφορτώσεις το νευρικό της σύστημα και σαν αποτέλεσμα θα "κλεισει"
    (δηλαδή θα τρομάξει, θα φύγει ή το λιγότερο θα ψυχραθεί).

    Πρέπει λοιπόν, όταν της περιγράφεις αυτήν την διαδικασία, να το κάνεις με τρόπο
    που μοιάζει "ακίνδυνος", ώστε να μην υπάρχει αντίσταση από την πλευρά της.

    Ένας τρόπος θα ήταν να την κάνεις να μοιάζει σαν να περιγράφεις κάτι άλλο.

    Σαν να λες μια ιστορία που αφορά άλλο θέμα, ή κάποιο ανέκδοτο.

    Μπορείς να σκεφτείς κάποια περίσταση όπου νιώθεις παρόμοια με
    "Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!" ;;

    Ακριβως τα ιδια νιωθω οταν τρεχω με υπερβολικη ταχυτητα με την μηχανη.ευχαριστω
    avatar
    Ζυγός
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1237
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Ζυγός Πεμ 29 Σεπ - 8:07:44

    Να προσεχείς....
    Όχι υπερβολές με την μηχανή!
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Παρ 30 Σεπ - 5:20:30

    FromDaStreets έγραψε:
    Spyros Kontis έγραψε:
    Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!ευχαριστω
    Φανταζομαι οτι εννοεις ως τιν εξπερματωση..μετα οταν φυστικωνω νιωθω την ηδονη στο πεος μου...οταν ερθει η ωρα τις εξπερματωσης νιωθω απο βαθια μεσα απο το πεος μου να ερχεται το σπερμα και στη συνεχεια να εκτοξευεται την στιγμη τις εκοξευσης και ειδη 1 μιση δευτερο πριν νιωθω λιγο ανατριχιασμενος...αυτα!!ευχαριστω
    Aπό το πρώτο ως το δεύτερο κομμάτι παρέλειψες αρκετά βήματα.
    Δεν πειράζει, ας ξεκινήσουμε από το πρώτο.

    Τώρα, δεν μπορείς να πας σε κάποια και να μιλήσεις ευθέως για τα παραπάνω, εκτός κι αν είναι πόρνη
    ή γκομενά σου.
    Δεν είναι αποδεκτό κοινωνικά.
    Επιπλέον, επειδή πρόκειται για έντονα συναισθήματα, αν δεν υπάρχει το υπόβαθρο
    μεταξύ σας θα υπερφορτώσεις το νευρικό της σύστημα και σαν αποτέλεσμα θα "κλεισει"
    (δηλαδή θα τρομάξει, θα φύγει ή το λιγότερο θα ψυχραθεί).

    Πρέπει λοιπόν, όταν της περιγράφεις αυτήν την διαδικασία, να το κάνεις με τρόπο
    που μοιάζει "ακίνδυνος", ώστε να μην υπάρχει αντίσταση από την πλευρά της.

    Ένας τρόπος θα ήταν να την κάνεις να μοιάζει σαν να περιγράφεις κάτι άλλο.

    Σαν να λες μια ιστορία που αφορά άλλο θέμα, ή κάποιο ανέκδοτο.

    Μπορείς να σκεφτείς κάποια περίσταση όπου νιώθεις παρόμοια με
    "Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!" ;;

    Ακριβως τα ιδια νιωθω οταν τρεχω με υπερβολικη ταχυτητα με την μηχανη.ευχαριστω

    Χρησιμοποίησε όσα ξέρεις για τα μοτίβα από το βιβλίο, (πχ παραθέσεις) και κανε μια ζωντανή περιγραφή της εμπειρίας σου με τη μηχανή χρησιμοποιώντας και στοιχεία από το πρωτο κομματι της προηγούμενης περιγραφής σου.
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  FromDaStreets Παρ 30 Σεπ - 6:56:45

    Spyros Kontis έγραψε:
    FromDaStreets έγραψε:
    Spyros Kontis έγραψε:
    Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!ευχαριστω
    Φανταζομαι οτι εννοεις ως τιν εξπερματωση..μετα οταν φυστικωνω νιωθω την ηδονη στο πεος μου...οταν ερθει η ωρα τις εξπερματωσης νιωθω απο βαθια μεσα απο το πεος μου να ερχεται το σπερμα και στη συνεχεια να εκτοξευεται την στιγμη τις εκοξευσης και ειδη 1 μιση δευτερο πριν νιωθω λιγο ανατριχιασμενος...αυτα!!ευχαριστω
    Aπό το πρώτο ως το δεύτερο κομμάτι παρέλειψες αρκετά βήματα.
    Δεν πειράζει, ας ξεκινήσουμε από το πρώτο.

    Τώρα, δεν μπορείς να πας σε κάποια και να μιλήσεις ευθέως για τα παραπάνω, εκτός κι αν είναι πόρνη
    ή γκομενά σου.
    Δεν είναι αποδεκτό κοινωνικά.
    Επιπλέον, επειδή πρόκειται για έντονα συναισθήματα, αν δεν υπάρχει το υπόβαθρο
    μεταξύ σας θα υπερφορτώσεις το νευρικό της σύστημα και σαν αποτέλεσμα θα "κλεισει"
    (δηλαδή θα τρομάξει, θα φύγει ή το λιγότερο θα ψυχραθεί).

    Πρέπει λοιπόν, όταν της περιγράφεις αυτήν την διαδικασία, να το κάνεις με τρόπο
    που μοιάζει "ακίνδυνος", ώστε να μην υπάρχει αντίσταση από την πλευρά της.

    Ένας τρόπος θα ήταν να την κάνεις να μοιάζει σαν να περιγράφεις κάτι άλλο.

    Σαν να λες μια ιστορία που αφορά άλλο θέμα, ή κάποιο ανέκδοτο.

    Μπορείς να σκεφτείς κάποια περίσταση όπου νιώθεις παρόμοια με
    "Στην αρχη νιωθω μια εξαψη στο προσωπο οπως το πες ΛΙΓΗ ταχυπαλμια και οπως ξανα το ειπες ενεργεια στις παλαμες.Και νιωθω οτι ανεβαινει η αδρεναλινη!!" ;;

    Ακριβως τα ιδια νιωθω οταν τρεχω με υπερβολικη ταχυτητα με την μηχανη.ευχαριστω

    Χρησιμοποίησε όσα ξέρεις για τα μοτίβα από το βιβλίο, (πχ παραθέσεις) και κανε μια ζωντανή περιγραφή της εμπειρίας σου με τη μηχανή χρησιμοποιώντας και στοιχεία από το πρωτο κομματι της προηγούμενης περιγραφής σου.
    To βιβλιο το εχω χασει χαχαχαχαχα ....τι εννοεις παραθεσεις;; θα προσπαθησω εχουμε και λεμε λοιπον..μπλα μπλα ειναι οπως οταν ξεκινας ενα ταξιδι με την μηχανη..που οσο ανεβαινει η ταχυτητα νιωθεις τους παλμους σου να ανεβαινουν και τοτε ειναι που αρχιζεις και νιωθεις μια ενταση στα χερια και το προσωπο σου να φλεγεται.Και η αδρεναλινη να ανεβαινει κατακορυφα.......κατι τετοιο εννοεις;ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Παρ 30 Σεπ - 22:16:26

    Στείλε μου μήνυμα στο elksigr@yahoo.com για να στο στειλω σε pdf.
    Πρεπει να το έχεις.

    μπλα μπλα ειναι οπως οταν ξεκινας ενα ταξιδι με την μηχανη..που οσο ανεβαινει η ταχυτητα νιωθεις τους παλμους σου να ανεβαινουν και τοτε ειναι που αρχιζεις και νιωθεις μια ενταση στα χερια και το προσωπο σου να φλεγεται.Και η αδρεναλινη να ανεβαινει κατακορυφα.......κατι τετοιο εννοεις;

    Ναι, κάτι τέτοιο.

    Χρησιμοποίησες 2 ενικό πρόσωπο, πολύ καλά. Το έκανες επίτηδες ή τυχαία;

    Σύγκρινέ το με το αντίστοιχο που είχε φτιάξει ο barman_begins
    στο https://elksi.catsboard.com/t27-topic

    ΕΓΩ-Σου αρέσουν οι μηχανές;
    ΕΚΕΙΝΗ-Να με πηγαίνουν βόλτα ναι. Δεν θα ήθελα να οδηγήσω όμως…
    ΕΓΩ-Κρίμα.
    ΕΚΕΙΝΗ -Γιατί κρίμα;
    ΕΓΩ -Δεν έχεις απορήσει ποτέ; Αφού οι μηχανές είναι τόοοοοσο επικίνδυνες
    γιατί τις καβαλάει ο κόσμος με τόσο πάθος;
    ΕΚΕΙΝΗ-Μάλλον για το αίσθημα ελευθερίας και για να πηγαίνουν πιο γρήγορα
    από ότι με το αυτοκίνητο.
    ΕΓΩ -Είναι κάτι πέρα από αυτό. Έχεις πάει ποτέ γρήγορη βόλτα με μηχανή;
    ΕΚΕΙΝΗ -Ναι…
    ΕΓΩ -Δεν σου έτυχε λοιπόν να νιώσεις την καρδιά σου να χτυπά όλο και πιο
    γρήγορα; Ένα αίσθημα ευφορίας να καλύπτει το κορμί σου ξεκινώντας…
    από τις δονήσεις που σου έστελνε στους γλουτούς σου και σιγά σιγά
    καλύπτοντας όλο το σώμα σου;
    ΕΚΕΙΝΗ -Μμμμ…
    ΕΓΩ -Όταν η ταχύτητα ανεβαίνει πολύ νιώθεις πράγματι ελεύθερη αλλά
    νιώθεις και κάτι άλλο… Νιώθεις… έκσταση. Ηδονή σχεδόν…


    Ανακεφαλαίωση:
    Για να φτιάξεις μοτίβα πρέπει:

    α) Να προδιορίσεις το συναίσθημα που θέλεις κάποια να νιώσει

    β) Να διαλέξεις ένα φαινομενικά άσχετο θέμα προκειμένου να παρουσιάσεις αυτά τα συναισθήματα.



    Οι μηχανές είναι το ΘΕΜΑ του μοτίβου.
    Μπορείς να περιγράψεις τα ίδια συναισθήματα μέσα από άλλο θέμα ;
    Ποιές άλλες περιστάσεις και δραστηριότητες δημιουργούν έντονες εμπειρίες;
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty f

    Δημοσίευση  FromDaStreets Δευ 3 Οκτ - 6:35:08

    Το bungee jumping....
    E:Αληθεια εχεις κανει ποτε b.j?
    Α:Oχι ειναι φοβιστικοοοο!!!
    Ε:Ναι αλλα παρολο που ειναι φοβιστικο εχεις αναρωτηθει ποτε για ποιο λογο το κανουν τοση ανθρωποι;;αυτε
    A:μπλα μπλα
    Ε:Ναι πισω απο το φοβο κρυβονται και αλλα συναισθηματα..Οταν ασπουμε εισαι εκει πανω και νιωθεις οτι εισαι ετοιμη να πεσεις και νιωθεις αυτο το φυτιλι σαν να φλεγεται το κορμι σου και ξαφνικα νιωθεις αυτες τις εντασεις στα χερια σου ,την αδρεναλινη να ανεβαινει και οσο ερχετε η ωρα για να πεσεις νιωθεις ολο σου το κορμι να εχει κυριαρχηθει απο αυτα τα συναισθηματα....μπλα μπλα μπλα...
    Το εγραψα τερμα αυθορμητα Σπυρο σαν να συζηταω και να μ βγηκε εκεινη τη στιγμη καλα τα παω μεχρι εδω ;;;επισεις για τον 2 ενικο π μ ειπες οχι τυχαια το εκανα ...Δηλαδη τι ειναι ακριβως αυτο;;;χαχα (ανηκα στους στουρνους στο σχολειο)ευχαριστω
    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty d

    Δημοσίευση  FromDaStreets Τετ 5 Οκτ - 11:23:47

    Μην το θαψουμε παλι το θεμα και ειμαστε στα τελειωματαααα!! Razz ευχαριστω
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Πεμ 6 Οκτ - 2:43:08

    Το bungee jumping....
    E:Αληθεια εχεις κανει ποτε b.j?
    Α:Oχι ειναι φοβιστικοοοο!!!
    Ε:Ναι αλλα παρολο που ειναι φοβιστικο εχεις αναρωτηθει ποτε για ποιο λογο το κανουν τοση ανθρωποι;;αυτε
    A:μπλα μπλα
    Ε:Ναι πισω απο το φοβο κρυβονται και αλλα συναισθηματα..Οταν ασπουμε εισαι εκει πανω και νιωθεις οτι εισαι ετοιμη να πεσεις και νιωθεις αυτο το φυτιλι σαν να φλεγεται το κορμι σου και ξαφνικα νιωθεις αυτες τις εντασεις στα χερια σου ,την αδρεναλινη να ανεβαινει και οσο ερχετε η ωρα για να πεσεις νιωθεις ολο σου το κορμι να εχει κυριαρχηθει απο αυτα τα συναισθηματα....μπλα μπλα μπλα...

    Ωραία.
    Όμως θα ήταν καλύτερα να μην μιλάς για φόβο (αρνητικό συναίσθημα)
    Μπορείς να λες πως φαίνεται κάπως επικίνδυνο, αλλά είναι σημαντικό να αναφέρεις πως είναι ασφαλές.
    Το αίσθημα της ασφάλειας είναι σημαντικό, οπότε να μιλάς και γι`αυτό.

    Άλλα παρόμοια θέματα:
    - Το τραινάκι του λούνα παρκ
    - Η νεροτσουλήθρα στα πάρκα όπως το Allou
    - H οδήγηση αυτοκινήτου με μεγάλη ιπποδύναμη
    - Ο χορός όταν νιώθεις πλήρως εναρμονισμένος με την μουσική
    - Όταν ακούς έντονη μουσική που σε ευχαριστεί (αντίστοιχα όταν ακούς απαλή... εξαρτάται
    κάθε φορά, περιγράφεις έντονες κορυφώσεις ή γλυκιά διέγερσηWink
    - Όταν κάνεις τζόκινγκ στη βροχή με τον αέρα να λυσσομανάει κόντρα ;

    Μπορείς να σκεφτείς ή να ψάξεις για διάφορα θέματα, κι επίσης είναι σημαντικό κάθε φορά να χρησιμοποιείς
    διαφορετικές λέξεις για να περιγράψεις το ίδιο πράγμα, έτσι ώστε να μην δίνεις την αίσθηση πως
    επαναλαμβάνεσαι.
    Κι αυτό γιατί ένα συναίσθημα συνήθως χρειάζεται να το περιγράψεις πάνω από μία φορά,
    ώστε να εγκαθιδρυθεί μέσα της.

    Αυτό προυποθέτει βέβαια να πλουτίσεις το λεξιλόγιό σου, κι αυτό θα το κάνεις με ψάξιμο και
    μελέτη στο σπίτι.
    επισεις για τον 2 ενικο π μ ειπες οχι τυχαια το εκανα ...Δηλαδη τι ειναι ακριβως αυτο;
    Έγραψες το μοτίβο χρησιμοποιώντας 2ο ενικό πρόσωπο.
    Στην Ελλάδα συνηθίζουμε να το κάνουμε όταν μιλάμε για γενικά πράγματα.

    Μας εξυπηρετεί, γιατί ενώ μιλάς σαν να γενικολογείς, ή σαν να περιγράφεις κάτι που αφορά εσένα,
    η ακροάτριά σου υποσυνείδητα το εκλαμβάνει σαν να αφορά εκείνην.
    Και το ότι το κάνει υποσυνείδητα, σημαίνει πως το ακούει χωρίς αντίσταση κι έτσι δημιουργεί
    μέσα της τα συναισθήματα που θέλεις.
    Γιατί αν ευθέως της έλεγες "Εσύ τώρα νιώθεις χ και ψ" τότε θα έφερνε αντίσταση, θα έλεγε
    "όχι, τίποτα τέτοιο δεν συμβαίνει ! και ποιός είσαι εσύ που θα μου πεις πως να νιώθω!"

    Επειδή όμως μιλάς γενικά, για κάτι που φαινομενικά δεν την αφορά, το δέχεται.
    Και το ότι είναι στο 2ο ενικό, κάνει τις λέξεις να μοιάζουν με οδηγίες προς το υποσυνείδητό
    της, της οποίες παρακολουθεί !
    "εισαι εκει πανω και νιωθεις οτι εισαι ετοιμη να πεσεις και νιωθεις αυτο το φυτιλι σαν να φλεγεται το κορμι σου και ξαφνικα νιωθεις αυτες τις εντασεις στα χερια σου ,την αδρεναλινη να ανεβαινει και οσο ερχετε η ωρα για να πεσεις [b]νιωθεις ολο σου το κορμι να εχει κυριαρχηθει απο αυτα τα συναισθηματα....μπλα μπλα μπλα..."


    Το μοτίβο λοιπόν αποτελεί το όχημα μέσα στο οποίο τοποθετούμε "οδηγίες" για το υποσυνείδητό
    της, οδηγίες οι οποίες περιγράφουν την διαδικασία που θέλεις να ακολουθήσει προκειμένου
    να αναπτύξει μέσα της κάποιο συναίσθημα.


    Μην το θαψουμε παλι το θεμα και ειμαστε στα τελειωματαααα!! ευχαριστω
    Λάθος κάνεις, τώρα αρχίζουμε. Very Happy
    Αφού ακόμα δεν μιλάς αγγλικά, θα πάρεις την αγγλική λίστα με τα μοτίβα και θα την βάλεις σε κάποιο μεταφραστικό πρόγραμμα
    (βρές κάποιο online ή δωρεάν στο ίντερνετ, νομίζω το google έχει ένα)

    Θα σου κάνει ακριβή μετάφραση, κι αυτό σημαίνει πως σε ένα βαθμό δεν θα βγάζουν νόημα, αλλά
    από τα συμφραζόμενα θα μπορέσεις να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις.

    Έτσι θα έχεις να δεις κι άλλα παραδείγματα περιγραφών συναισθημάτων, θεμάτων, λέξεων που μπορείς
    να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου.
    Λέξεις όπως "παραδίνεσαι, αφήνεσαι, συνδέεσαι, ελευθερώνεσαι" κ.α. που λειτουργούν ως οδηγίες
    για το υποσυνείδητο.


    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
    Αρχικά σου ζήτησα να περιγράψεις πως νιώθεις εσύ ένα συναίσθημα.
    Αυτό είναι σωστό, δεδομένου πως για να περιγράψεις σωστά κάτι, πρέπει πρώτα να το
    κατανοείς εσύ ίδιος = να νιώθεις σε ένα βαθμό.
    Πρέπει να προσέξεις 2 πράγματα:
    1) Όταν το περιγράφεις να μην αφεθείς να το νιώθεις πλήρως, γιατί αλλιώς θα χάσεις
    τον έλεγχο. (παράδειγμα που χάνεις τον έλεγχο είναι όταν λες ένα ανέκδοτο κι ενδιάμεσα
    ξεκαρδίζεσαι ο ίδιος. Το αποτέλεσμα είναι να γίνεσαι κλόουν )
    2) Οι περιγραφές σου πρέπει να είναι τροποποιημένες ώστε να ταιριάζουν με την
    "γυναικεία ενέργεια", άρα και τον γυναικείο ψυχισμό.
    Για παράδειγμα έγραψες για εξπερματωση, και πως νιώθεις κάτι από μέσα σου να βγαίνει
    προς τα έξω. Αυτό είναι "αρσενική ενέργεια" - από μέσα προς τα έξω.
    Η θηλυκή ενέργεια είναι το αντίθετο, από έξω προς τα μέσα (απορρόφηση)
    Γι`αυτό και οι γυναίκες έχουν κόλπο (έσω) ενώ οι άντρες πέος (έξω)

    Πρακτικά αυτό σημαίνει πως θα χρησιμοποιείς λέξεις στα μοτίβα σου
    όπως "διείσδυση, βαθιά, μέσα, παλινδρόμηση, απορροφώ κ.α"

    Επίσης, μέσα στα μοτίβα μπορείς να βάζεις υπονοούμενα. Φράσεις που, μεμονωμένα μοιάζουν
    ερωτικές περιγραφές, αλλά με τα συμφραζόμενα το πραγματικό νόημά τους καλύπτεται.
    Πχ "Κάθε γυναίκα θέλει να την καταλαβαίνουν. Δεν θα ευχόσουν να βρεθεί ένας άντρας που
    να μπορεί να διεισδύσει βαθιά μέσα σου στο μυαλό σου και να επικοινωνεί μαζί σου με τρόπο
    που κανένας άλλος δεν μπορεί ;

    Τέλος, καλό είναι να χρησιμοποιείς λέξεις όπως "ίσως", "μπορεί", πιθανόν" κτλ.
    Όχι πάντα, αλλά είναι πιθανό η διαδικασία που περιγράφεις να μην ταιριάζει στην
    συγκεκριμένη γυναίκα. Με αυτές τις λέξεις δείχνεις πως δεν είσαι απόλυτος,
    και της αφήνεις το περιθώριο να σε "διορθώσει" αν νιώθει διαφορετικά.
    Γιατί, τελικά το πιο χρησιμό είναι να ανακαλύψεις τα μοτίβα που κάθε μια
    κρύβει μέσα της, γιατί αυτά της ταιριάζουν περισσότερο.

    Το πιο δυνατό λοιπόν είναι να μάθεις να κάνεις ερωτήσεις που οδηγούν
    την γυναίκα στο να στα αποκαλύψει (πχ "ποιό είναι το αγαπημένο σου μέρος για διακοπές ;"
    την προκαλείς να μιλήσει για συναισθήματα χαλάρωσης, ελευθερίας, διασκέδασης)

    Έχε επίσης υπόψη σου τη σειρά:
    Πρώτα θες να δημιουργήσεις έλξη (ενδιαφέρον), μετά σύνδεση, και μετά διέγερση.
    Αν ξεκινήσεις σε μιαν άγνωστη με διέγερση, μάλλον θα την τρομάξεις.

    Κατανοητά τα παραπάνω ;








    avatar
    FromDaStreets
    Mέλος
    Mέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 324
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty δ

    Δημοσίευση  FromDaStreets Πεμ 6 Οκτ - 6:11:04

    Απολυτα.παμε παρακατω χεχε Smile
    avatar
    Spyros Kontis
    Διαχειρηστής
    Διαχειρηστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 1857
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2008

    Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα. Empty Απ: Πως να φτιάξεις δικά σου μοτίβα.

    Δημοσίευση  Spyros Kontis Πεμ 6 Οκτ - 8:20:06

    FromDaStreets έγραψε:Απολυτα.παμε παρακατω χεχε Smile
    Χαιρομαι.
    Ξεκίνα να μεταφράζεις λοιπόν...

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ 16 Μάης - 23:24:28